Biorenova technologia CatC recykling chemiczny depolimeryzacja
Fot. Biorenova S.p.A.

NextChem odkupuje od Biorenova technologię CatC

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

NextChem S.p.A. nabył od Biorenova S.p.A. zastrzeżoną technologię CatC, którą zamierza uprzemysłowić. CatC to proces katalitycznej depolimeryzacji tworzyw sztucznych.

NextChem będzie posiadał 51% udziałów w nowej spółce NewCo, która będzie właścicielem technologii CatC. Biorenova zachowa pozostałe 49%. Oczekuje się, że finalizacja transakcji nastąpi do 30 kwietnia 2023 roku, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z mających zastosowanie przepisów prawa.

Technologia CatC została opracowana w regionie Abruzzo, we Włoszech. Jest ekonomicznie opłacalnym rodzajem innowacyjnego recyklingu chemicznego, służącego do odzysku wysokiej czystości monomerów z przesortowanych odpadów z tworzyw sztucznych a w szczególności z polimetakrylanu metylu PMMA, zwanego potocznie pleksiglasem.

Połączone działanie energii cieplnej i zastosowanego w procesie katalizatora umożliwia technologii CatC rozerwanie wiązań polimerowych i uwolnienie tym samym surowców stanowiących ich bazę.

Testy przeprowadzone z wykorzystaniem odpadów pleksi wykazały wydajność produkcji metakrylanu metylu na poziomie około 95% masy materiału wejściowego. Badania przeprowadzone przez Wydział Inżynierii i Ekonomii Przemysłowej i Informatycznej Uniwersytetu w L’Aquila potwierdziły wysoką jakość uzyskanego monomeru.

Wstępne wyniki uzyskane podczas przetwarzania polistyrenu do styrenu pozwalają przypuszczać, że technologia CatC może przynieść opłacalne efekty również przy próbie odzyskania monomerów z polipropylenu i polietylenu.

NextChem zamierza rozszerzyć skalę przemysłowego wykorzystania CatC na rynku pleksiglasu, jednocześnie stopniowo rozszerzając jego zastosowanie na inne tworzywa sztuczne. Dalsza optymalizacja technologii mogłaby pozwolić na wkroczenie w jeszcze większy rynek poliolefin.

Według oświadczenia firmy, spodziewane przychody z tej działalności mają stopniowo rosnąć do 2028 r. i osiągnąć łączną wartość 30 mln euro. Po tym czasie oczekuje się, że roczne przychody będą kształtować się w przedziale 15-20 mln euro.

Maire Tecnimont S.p.A., to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie. Grupa działa w około 45 krajach, poprzez około 50 spółek operacyjnych i zatrudnia około 9 300 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *