Fot. UBQ

Niezwykłe tworzywo termoplastyczne ze śmieci

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Izraelski startup UBQ opracował technologię, która zamienia 80% śmieci domowych, zwykle nie poddawanych recyklingowi, w specjalne, termoplastyczne tworzywo. To zaś można przekształcić w przedmioty codziennego użytku.

UBQ bierze udział w programie pilotażowym w Wirginii w USA. Władze stanowe zapewniły mieszkańcom 2000 pojemników do recyklingu wykonanych z materiału UBQ. Wyprodukowane w Izraelu pojemniki są dostępne według kolejności zgłoszeń.

Technologia UBQ rozkłada odpady domowe – składające się w około 80% z materiałów organicznych i 20% z tworzyw sztucznych – do poziomu prawie molekularnego. – Po wysuszeniu i rozdrobnieniu odpadów reaktor UBQ powoduje, że naturalne składniki rekonstytuują się i łączą się w nowy jednorodny materiał kompozytowy – twierdzi dyrektor generalny UBQ Jack Bigio. – Mamy nadzieję, że za kilka lat każdy mieszkaniec Wirginii będzie mógł używać pojemnika UBQ, a dzięki naszej technologii recyklingu powstanie wiele produktów wykonanych z tego niezwykłego materiału – dodaje Bigio.

Tworzywo UBQ powstaje w specjalnym reaktorze, który nie zużywa wody i nie wydziela szkodliwych substancji. Każda tona wyprodukowanego materiału termoplastycznego, zapobiega tworzeniu się około dwunastu ton CO2 na wysypiskach śmieci.

UBQ jest skrótem od „ubiquitous” (ang. wszechobecny). Założyciele startupu mają nadzieję, że taka stanie się jej technologia. Senator stanu Virginia, Tommy Torment, nazwał UBQ „zmieniającą świat technologią, która może zmienić oblicze wielu branż”.

Firma UBQ uzyskała światowe patenty zarówno na materiał i jak i proces technologiczny. Firma zebrała 27 milionów dolarów od inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.