Nokian Tyres fabryka Nokia Finlandia
Fabryka Nokian Tyres w Nokii, Finlandia. Fot. Nokian Tyres

Spółka Nokian Tyres ogłasza nową strategię rozwoju

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Spółka Nokian Tyres ogłosiła strategię rozwoju, której celem jest osiągnięcie sprzedaży o wartości 2 mld euro netto.

Rada Dyrektorów Nokian Tyres zatwierdziła nową, średnioterminową strategię firmy oraz zaktualizowane cele finansowe i pozafinansowe. Celem skandynawskiego producenta opon jest wzrost organiczny wyprzedzający rynek oraz większy udział w kluczowych rynkach.

W zakresie sprzedaży Rada Dyrektorów założyła osiągnięcie poziomu 2 mld euro netto. Jednym z celów jest również wysoka rentowność i zwrot z inwestycji: zysk operacyjny segmentów i ROCE segmentów ustawiono na poziomie 20%. Rada Dyrektorów ustaliła też wzrost dywidendy na poziomie powyżej 50% zysku netto.

Faza dużych inwestycji została zakończona, a my jesteśmy dobrze przygotowani na wzrost i osiąganie dobrych wyników. Z naszymi obecnymi możliwościami produkcyjnymi, cenioną marką i światowej klasy zespołem, jesteśmy gotowi do wykonania ambitnego skoku, by stać się firmą o przychodach rzędu 2 miliardów euro. Będziemy kontynuować wzrost wyników operacyjnych i handlowych, co w połączeniu z rozwijającymi się rynkami, pozwoli nam osiągnąć kolejny poziom w nadchodzących latach – powiedział Jukka Moisio, Prezes i Dyrektor Generalny Nokian Tyres.

Wzrost Nokian Tyres będzie napędzany przez nowe produkty i inteligentne strategie

Oczekuje się, że globalny rynek opon będzie rósł do 2024 roku o około 5% rocznie roku (źródło: LMC Tyre & Rubber). Średnioterminowym celem Nokian Tyres jest przekroczenie tempa wzrostu rynku i osiągnięcie 2 miliardów euro sprzedaży netto. Trendy makroekonomiczne, takie jak rosnąca liczba nowych modeli samochodów, coraz większa penetracja rynku przez SUV-y i CUV-y oraz łagodzenie zmian klimatycznych, napędzają popyt na innowacyjne opony, produkowane w sposób zrównoważony.

Średnioterminowa strategia wzrostu Nokian Tyres opiera się na konkurencyjnych atutach firmy, takich jak: wysokiej jakości produkty marki premium, efektywny łańcuch dostaw, wiodąca pozycja w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz silny zespół. W latach 2020-2021 skandynawski producent opon wprowadził rekordową liczbę nowych produktów i będzie nadal inwestować w innowacje, aby wzmocnić swoją konkurencyjność oraz pozycję w segmencie opon premium. Wzmocnienie marki Nokian Tyres w regionach stanie się kluczowym elementem bliższej współpracy z klientami. Poprawa rentowności będzie napędzana przez zwiększanie wolumenów i wydajności operacyjnej.

Nowe cele niefinansowe stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej

Jako lider w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, firma Nokian Tyres ustawiła poprzeczkę jeszcze wyżej, wprowadzając nowe, ambitne cele niefinansowe i włączając je do swoich podstawowych działań.

Cele pozafinansowe koncentrują się na wprowadzaniu do produktów nowych innowacji w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa, redukcji emisji CO2, dalszej poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz monitorowaniu zrównoważonego rozwoju dostawców.

Nokian Tyres zamierza między innymi:

  • Do 2030 roku zwiększyć udział surowców pochodzących z recyklingu lub odnawialnych w oponach do 50%
  • W latach 2018-2030 zmniejszyć emisję CO2 z surowców i opon o 25%
  • Zmniejszyć częstotliwości wypadków (LTIF) o 20% rocznie
  • Do 2025 roku przeprowadzić audyt zrównoważonego rozwoju u 100% aktywnych dostawców o znaczeniu krytycznym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *