Saperatec recykling recyklat płatki
Fot. Saperatec

Nowa metoda na recykling mechaniczny opakowań

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Metoda opracowana przez firmę Saperatec pozwoli na odzysk materiałów ze struktur wielowarstwowych.

Opakowania kompozytowe, wytwarzane przez laminowanie ze sobą różnych materiałów, zapewniają właściwości mechaniczne i barierowe, które byłyby trudne do osiągnięcia przy użyciu pojedynczego materiału. Jednak operacja oddzielania od siebie poszczególnych warstw takich struktur stanowi szczególne wyzwanie dla recyklerów. Nawet jeśli jest skuteczna, może być nie do utrzymania na skalę komercyjną ze względu na udział chemikaliów niezbędnych do procesu delaminacji.

W odpowiedzi Saperatec z Niemiec opracował proces mechanicznego recyklingu cienkowarstwowych materiałów kompozytowych wykonanych z plastiku, metalu, papieru i szkła. Zachęcona wynikami testów firma buduje obecnie swój pierwszy zakład recyklingu opakowań w Dessau. Obiekt rozpocznie działalność komercyjną w przyszłym roku i docelowo będzie przetwarzał 18 tys. ton odpadów opakowaniowych rocznie.

W początkowej fazie firma skupi się na recyklingu kompozytowych elastycznych materiałów opakowaniowych i opakowań tubowych z barierami z folii aluminiowej, a także tworzyw sztucznych i aluminium z kartonów po napojach. Następnie wdrożone zostaną inne operacje, w tym recykling kompozytów szklano-polimerowych.

Według Saperatec, produkty z procesu mechanicznego nadają się do zastąpienia pierwotnych surowców w opakowaniach foliowych. Wykorzystywane są płyny separujące z myciem na gorąco na bazie wody (nie zawierają rozpuszczalników), a wszystkie materiały użyte w procesie recyklingu zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z przepisami europejskimi. Saperatec zaprezentuje swój nowy proces na targach K 2022 w Düsseldorfie (19-26 października).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.