Nowa platforma monitorowania postępów recyklingu tworzyw

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Stowarzyszenia Petcore Europe®, PlasticsEurope®, Plastics Recyclers Europe® i VinylPlus® utworzyły forum współpracy PolyRECTM.

Zadaniem PolyRECTM będzie monitorowanie, weryfikacja i raportowanie danych dotyczących recyklingu i wykorzystania recyklatów w Europie. W tym celu stworzony zostanie jednolity system zbierania danych – RecoTraceTM. Intencją PolyREC jest umożliwienie oznaczania zawartości recyklatów, zapewnienia przejrzystości i zaufania dla materiałów z recyklingu w całym łańcuchu wartości tworzyw.

W swoich działaniach PolyREC wykorzysta 20-letnie doświadczenie i ekspertyzę VinylPlus, który w ramach inicjatywy Recovinyl® stworzył swoisty standard zbierania rzetelnych i wiarygodnych danych nt. recyklingu.

Realizacja idei obiegu zamkniętego w doskonały sposób przyczynia się do rozwoju tworzyw sztucznych jako produktów ekologicznych i spełniających zasady zrównoważonego rozwoju – powiedziała Brigitte Dero, Dyrektor zarządzająca VinylPlus. – Europejski przemysł PVC reprezentowany przez VinylPlus, jest świadomy znaczenia monitorowania i raportowania postępów w odzyskiwaniu odpadów, dlatego cieszymy się, że możemy podzielić się naszym długoletnim doświadczeniem i ekspertyzą w ramach współpracy ze wszystkimi sektorami branży tworzyw w celu stworzenia przejrzystego systemu raportowania danych nt. recyklingu i śledzenia zawartości tworzyw z recyklingu w całym łańcuchu wartości.

Inicjatywa PolyREC wpisuje się w najważniejszą obecnie potrzebę monitorowania postępów w zakresie zawracania tworzyw do obiegu, zwłaszcza w kontekście działań platformy Circular Plastics Alliance (CPA). Umożliwi realizację celów CPA, wymogów prawnych dotyczących możliwości oznaczenia zawartości recyklatów w wyrobach i dobrowolnych zobowiązań przemysłu w zakresie zwiększania recyklingu.

Ustanowienie mechanizmów potwierdzających w jasny i przejrzysty sposób postęp w zwiększaniu “cyrkularności” tworzyw jest koniecznością, jeżeli chcemy osiągnąć cele unijne – powiedział Ton Emans, prezes Plastics Recyclers Europe.

Petcore Europe, który jest pionierem w monitorowaniu recyklingu PET w Europie od lat 90. XX w., dlatego nasz udział w pracach nad system monitoringu tworzyw z recyklingu w Europie jest logiczny i stosowny – wskazał Christian Crépet, dyrektor zarządzający Petcore Europe.

Cieszymy się, że możemy połączyć siły z najważniejszymi partnerami łańcucha wartości tworzyw w pracach nad tym wyjątkowym, obejmującym wszystkie polimery, systemem monitoringu, opartym na długoletnich sprawdzonych doświadczeniach programu Recovinyl – dodała Virginia Janssens, dyrektor zarządzająca PlasticsEurope. – Czerpiąc z naszego solidnego doświadczenia w dostarczaniu danych dotyczących europejskiego przemysłu tworzyw, traktujemy RecoTrace jako kamień milowy w naszym dążeniu do realizacji idei tworzyw w obiegu zamkniętym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *