Nowe inwestycje Orlenu: glikol, innowacje dla nawozów sztucznych, centrum B&R

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Orlen zapowiedział budowę aktywów petrochemicznych oraz rozwój badań nad technologiami.

W ciągu najbliższych kilku lat będziemy nadal przeznaczać średnio 6,8 mld złotych rocznie na inwestycje – zdeklarowała Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Nasze przedsiębiorstwo należy do grupy największych i najbardziej prężnych inwestorów – dodała Patrycja Klarecka. Podkreśliła, że plany rozwojowe spółki opracowane są w oparciu o długofalową perspektywę.  – Myślimy o 20 najbliższych latach.

Członek zarządu PKN Orlen zwróciła uwagę na wyraźnie zmieniające się zapotrzebowanie rynku względem zużycia ropy naftowej: – Popyt na ten surowiec, przede wszystkim w transporcie, spadnie. To konsekwencja dynamicznie rozwijającego się sektora elektromobilności oraz paliw alternatywnych. Dlatego dostrzegamy wzrost zainteresowania produktami petrochemicznymi.

Z tymi ostatnimi związana jest jedna z trzech inwestycji, o których Orlen poinformował w czasie gdyńskiego FWZ.

Na terenie zakładów w Trzebini, należących do PKN Orlen Południe, jednej z naszych spółek grupy kapitałowej, planujemy uruchomienie fabryki zielonego glikolu. To powszechnie stosowany w przemyśle medycznym, kosmetycznym i spożywczym produkt ekologiczny – powiedziała Klarecka. – Jesteśmy w stanie zaspokoić nawet 70 procent krajowego zapotrzebowania na glikol.

Produkcja glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie, wytwarzanej w Trzebini, gliceryny, którą otrzymuje się podczas produkcji biodiesla z oleju rzepakowego. Kolejne innowacje Orlenu dotyczą nawozów sztucznych oraz badań nad technologiami.

Patrząc na stopień użycia nawozów sztucznych w rolnictwie, a w konsekwencji ich wpływu na jakość upraw i żywności, która trafia na rynek konsumencki, zdecydowaliśmy o rozbudowie naszych zakładów nawozowych we Włocławku, na terenie Anwil – poinformowała Patrycja Klarecka. – Dzięki temu będziemy mogli zapewnić jeszcze lepszy produkt i ograniczyć import nawozów do Polski.

Do 2020 roku, w Płocku, powstanie należące do spółki centrum badawczo-rozwojowe.

Inwestycje w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym potrzebują dobrego zaplecza. Takiego, w którym można kompleksowo pracować nad nowymi technologiami, następnie je testować i opatentowywać – powiedziała członek zarządu PKN Orlen. – Planując nasz rozwój, wykorzystujemy aktualny, 4,7-procentowy wzrost PKB. To bardzo dobry wynik, wyróżniający Polskę na tle innych krajów Unii Europejskiej – dodała.

Czytaj również:  ORLEN i Synthos planują import energii z Ukrainy

Fot. PKN Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *