Nowe lekkie wypełniacze do części samochodowych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma Nouryon z Holandii wprowadziła na rynek najnowszą gamę swojego produktu Expancel HP92 do termoplastycznych wypełniaczy umożliwiających redukcję masy części samochodowych.

Producenci aut nieustannie poszukują lekkich materiałów, które – pozwalając sprostać surowym przepisom w zakresie emisji spalin – wychodzą naprzeciw dużemu zainteresowaniu konsumentów pojazdami o niskim zużyciu paliwa oraz nie wpływają negatywnie na osiągi i komfort pasażerów.

Takim rozwiązaniem jest mikrosfera Expancel firmy Nouryon – niewielka termoplastyczna struktura zbudowana z polimerowej otoczki, w której znajduje się gaz. Po podgrzaniu gaz ekspanduje, umożliwiając wykorzystanie całości jako lekkiego wypełniacza i środka spieniającego. Dzięki takiej aplikacji produkty końcowe są lżejsze i uzyskują różne efekty powierzchni. Udowodniono również, że redukują koszty i wpływ na środowisko, wymagając mniejszej ilości surowców i zmniejszając wagę produktu końcowego.

Zdolność do wytwarzania lekkich rozwiązań stanowi dla Nouryon ogromne możliwości rozwoju, ponieważ nasi klienci coraz bardziej koncentrują się na wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań. Branża transportowa poszukuje innowacji, które uwzględniają różne wymagania techniczne w jednym produkcie, dlatego z dumą wspieramy ją ofertą, która nie tylko poprawia efektywność paliwową, akustykę i uszczelnienia w trudnych warunkach pogodowych, ale także wspiera redukcję emisji dwutlenku węgla – powiedział Johan Landfors, wiceprezes wykonawczy i prezes ds. rozwiązań technologicznych w Nouryon.

Produkty z serii Expancel HP92, dostępne na rynku od 40 lat ze sprzedażą w ponad 80 krajach, są obecnie produkowane w Szwecji. Na początek 2023 roku planowane jest uruchomienie wytwórni w USA. Najnowsza technologia ma na celu połączenie i optymalizację odporności na ciśnienie gatunków mikrosfer szklanych z niewielką wagą termoplastycznych wypełniaczy mikrosferycznych w jednym udoskonalonym rozwiązaniu, podkreśla firma.

Mikrosfery stosowane w powłokach podwoziowych i uszczelniaczach, pozwalają naszym klientom z branży motoryzacyjnej stosować procesy nakładania wysokociśnieniowego na powierzchnie z nawet czterokrotnie lepszym powrotem objętości do pierwotnego kształtu w wyniku działania ciśnienia, w porównaniu ze starszymi gatunkami produktu – powiedziała Sylvia Winkel Pettersson, wicedyrektorka działu Engineered Polymers w firmie Nouryon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.