Engel rPET IML packaging ALPLA Group Brink IPB Printing
Fot. mat. prasowe

Nowe rozwiązanie poszerzy gamę zastosowań rPET

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Technologia opracowana przez firmę Engel przy udziale kooperantów pozwala po raz pierwszy na produkcję cienkościennych pojemników spożywczych w jednym etapie formowania wtryskowego, przy wykorzystaniu do 100 proc. recyklatu PET.

Przełomowe rozwiązanie ostanie zaprezentowane premierowo na targach K 2022 w Dusseldorfie (19-26 października), gdzie Engel będzie przetwarzać materiał rPET na wtryskarce e-speed wyposażonej w nowo opracowaną i niezwykle wydajną jednostkę wtryskową. Według austriackiej firmy wytwarzane tą drogą kubki nadają się do aplikacji spożywczych, takich jak produkty mleczne, sałatki lub pasty do kanapek. Dzięki zastosowaniu zintegrowanego etykietowania w formie (IML) pojemniki są gotowe do napełnienia od razu po opuszczeniu gniazda produkcyjnego.

Engel podkreśla, że typowymi materiałami do produkcji cienkościennych pojemników spożywczych są poliolefiny (polietylen, polipropylen) lub polistyren, natomiast przetwarzanie PET było dotychczas możliwe tylko w aplikacjach grubościennych, takich jak preformy butelek. W tym standardowym podejściu ostateczny format opakowanie uzyskuje w drugim etapie procesu – np. poprzez formowanie z rozdmuchem.

Zgodnie z intencją branży polimerowej (European Plastics Pact), do roku 2025 wszystkie plastikowe opakowania powinny zawierać co najmniej 30 proc. materiału pochodzącego z recyklingu i nadawać się w 100 proc. do recyklingu. Eksperci uważają jednak, że osiągnięcie tych celów będzie niemożliwe przy użyciu tworzyw PE, PP lub PS. M.in. programy recyklingu tych materiałów nie posiadają aprobaty Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Natomiast rPET oferuje rozwiązanie pozwalające uniknąć kar i specjalnych podatków. Chociaż cena PET jest obecnie wysoka, nowa koncepcja sprawia, że materiał staje się opłacalną alternatywą. EFSA zatwierdziła wiele procesów recyklingu PET, zapewniając w ten sposób dostępność rPET w Europie.

rPET przetwarzany na targach K będzie pochodził z butelek PET poddanych recyklingowi w zakładach firmy ALPLA Group z Austrii. W projekt zaangażowane są też firmy holenderskie: Brink (automatyzacja form i IML) oraz IPB Printing (druk etykiet). Sercem gniazda produkcyjnego będzie wtryskarka Engel e-speed 280/50. Producent opracował ten hybrydowy model z elektryczną jednostką zamykającą i hydrauliczną jednostką wtryskową, aby spełnić wysokie wymagania w zakresie cienkościennego formowania wtryskowego. Nowa, wysokowydajna jednostka wtryskowa osiąga prędkości wtrysku do 1400 mm/sek. przy maksymalnym ciśnieniu wtrysku do 2600 barów i niewielkiej masie wtrysku.

Aby przetwarzać rPET, Engel łączy nową jednostkę wtryskową z jednostką plastyfikującą opracowaną specjalnie do obróbki materiałów pochodzących z recyklingu. W procesach plastyfikacji i wtrysku lepkość PET jest konfigurowana do wymogów aplikacji cienkościennych. Nowy Engel e-speed pozwala na przetwarzanie dowolnych recyklatów PET, do 100 proc. zawartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.