LANXESS Macrolex Orange HT
Fot. LANXESS

Nowy barwnik LANXESS zwiększa bezpieczeństwo

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

LANXESS opracował nowy barwnik, który może być stosowany do trwałego barwienia poliamidów (PA) i innych tworzyw sztucznych na kolor pomarańczowy RAL 2003.

Rozpuszczalny barwnik organiczny Macrolex Orange HT cechuje wysoka stabilność termiczna, odporność na światło i warunki atmosferyczne, jak również wyjątkowa siła koloru i połysk.

W odróżnieniu od większości konwencjonalnych barwników, Macrolex Orange HT doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku PA, lecz także innych popularnych plastików, takich jak poliwęglan (PC) lub polisulfid fenylenu (PPS), które ze względu na wysokie temperatury przetwarzania są zwykle trudne do barwienia. Nowy, bezhalogenowy kolorant zapewnia konsekwentnie wysoką jakość i precyzję barwienia (dE ≤ 0,7), co jest szczególnie ważne w przypadku odcieni koloru pomarańczowego. Różnica koloru na poziomie dE<1 zwykle jest niedostrzegalna dla ludzkiego oka. Ponadto nowy „wysokonapięciowy pomarańcz” LANXESS jest wydajny z perspektywy kosztowej dzięki wysokiej intensywności koloru.

Nasze nowe produkty przetestowaliśmy już w rzeczywistych warunkach. We współpracy z jednostką biznesową LANXESS High Performance Materials używaliśmy Macrolex Orange HT do barwienia mieszanek w centrum technicznym tworzyw sztucznych w Dormagen, testując go pod kątem przydatności w przetwórstwie plastików – podkreśla dr Lars May, szef działu Application Technology Plastics w jednostce biznesowej LANXESS Polymer Additives.
Poza zastosowaniami wysokonapięciowymi Macrolex Orange HT można też stosować do barwienia innych wysokojakościowych produktów z tworzyw sztucznych (np. obudów narzędzi czy urządzeń elektronicznych) oraz plastików technicznych do produkcji części zamiennych i strukturalnych pojazdów.

Kolor sygnałowy ostrzega o potencjalnym niebezpieczeństwie

Pojazdy o napędzie elektrycznym są w oczywisty sposób wystawione na wyższe napięcia i prądy niż samochody spalinowe. W obwodzie akumulatorów napięcia prądu stałego (DC) dochodzą do 400 V, a w obwodzie silnika występują napięcia prądu przemiennego (AC) do 1000 V, przy czym napięcia AC przekraczające 42 V i napięcia DC przekraczające 60 V są już uważane za potencjalnie zagrażające życiu.

Z tego powodu komponenty napędu elektrycznego znajdujące się pod napięciem oznacza się jaskrawopomarańczowym kolorem – wtedy szybko i łatwo je zidentyfikować. W ten sposób nowy produkt Macrolex Orange HT pomaga zminimalizować ryzyko wypadków podczas obsługi silników elektrycznych.

Barwniki, pigmenty i preparaty pigmentowe do szerokiej gamy zastosowań

Barwniki LANXESS z gamy Macrolex oferują szeroki zakres potencjalnych zastosowań i znakomitą kompatybilność z wieloma rodzajami polimerów i procesów produkcyjnych. Spełniają również liczne wymogi prawne dotyczące stosowania w opakowaniach do żywności czy zabawkach dla dzieci.

Asortyment kolorantów oferowanych przez Polymer Additives obejmuje ok. 150 produktów. Poza kolorantami marki Macrolex dostępny jest również szereg pigmentów i preparatów pigmentowych przeznaczonych do szerokiej gamy wymagających zastosowań. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem:
https://lanxess.com/en/Products-and-Solutions/Industries/Colorants/Macrolex

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.