Nowy plastik, który można przetwarzać setki razy

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Na Uniwersytecie Colorado uzyskano nowy rodzaj tworzywa sztucznego, które można niemal dowolną liczbę razy rozkładać na czynniki pierwsze, a następnie wytwarzać z niego nowe przedmioty.

Dzięki zastosowanej metodzie można też rozkładać istniejące już tworzywa. Naukowcy z University of Colorado, Boulder przekonują, że już niedługo plastik z samochodów, elektroniki czy nawet satelitów będzie można wykorzystać 25 czy nawet 250 razy.

Na łamach magazynu „Nature Chemistry” opisali oni metodę, dzięki której wytrzymałe tworzywo nowego typu można rozłożyć na czyste czynniki pierwsze, aby potem wykorzystać je do produkcji nowych rzeczy.

Staramy się wyjść poza ramy, jeśli chodzi o różne sposoby zrywania chemicznych wiązań – powiedział Wei Zhang, przewodniczący zespołu naukowego. –  Nasze chemiczne metody mogą pomóc w stworzeniu nowych technologii i materiałów. Można je wykorzystać także do rozwiązania problemu zalegającego już plastiku.

Zespół prof. Zhanga opracował technikę tworzenia i niszczenia chemicznych połączeń, która pozwala na pozyskiwanie i rozkładanie wytrzymałych tworzyw nowego typu. Jednocześnie można ją wykorzystać do rozłożenia dzisiejszych, trudno poddających się recyklingowi materiałów.

Jak podkreślają naukowcy, metoda jest gotowa do skomercjalizowania i można ją łatwo wprowadzić do działających już zakładów produkcyjnych.

Możliwość nie tylko tworzenia nowych polimerów, ale także przetwarzania i wykorzystywania starszych tworzyw może naprawdę przynieść korzyści w przyszłym projektowaniu i otrzymywaniu tworzyw sztucznych – powiedział Wei Zhang. – Z pomocą naszej metody możemy przygotować wiele nowych materiałów. Niektóre z nich mogą mieć podobne właściwości, jak plastiki używane dzisiaj, na co dzień.

Więcej informacji: https://www.nature.com/articles/s41557-022-01046-4 (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *