Ulf Kristersson premier Szwecja prezydencja Rada UE
Fot. European Union 2023 - EP

O priorytetach szwedzkiej prezydencji w Radzie UE

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Premier Ulf Kristersson przedstawił priorytety szwedzkiej prezydencji w Radzie UE. Poza bezpieczeństwem strategicznym i energetycznym Europy, spójną polityką migracyjną i walką z przestępczością zorganizowaną, premier wskazał ekologię.

Państwa członkowskie, które kolejno sprawują prezydencję, współpracują przez 18 miesięcy w grupach po trzy i ustalają długofalowe cele. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy program 6-miesięczny. Obecna grupa składa się z Francji, Czech i Szwecji. W pierwszej połowie 2023 r. prezydencję w Radzie UE sprawuje Szwecja.

Premier Szwecji mówił w Strassburgu o kluczowej roli UE w zielonej transformacji, jej związku z konkurencyjnością Europy wobec innych rynków oraz o tym, że wiele przedsiębiorstw chce skorzystać z przejścia z gospodarki zależnej od paliw kopalnych na gospodarkę od nich niezależną.

Jeśli europejskie firmy mają produkować energię i wytwarzać baterie, samochody elektryczne i wolną od kopalin stal przyszłości, potrzebują dobrych warunków do konkurowania – podkreślił Ulf Kristersson.

W przemówieniu Premier zaznaczył, że w 2022 roku UE uzyskała dwa razy więcej energii ze źródeł odnawialnych niż oczekiwano, a w 2023 roku powinna dążyć do ponownego podwojenia tej ilości.

Kristersson dodał też, że należy ożywić unijne inwestycje w ramach Repower EU i wspierać swój przemysł czystych technologii – „zwłaszcza w czasie, gdy kraje takie jak USA i Chiny stosują dotacje, które szkodzą europejskiej konkurencyjności”.

Bardziej zielona, bezpieczniejsza i ciesząca się większą wolnością Europa jest podstawą naszych priorytetów – podsumował Kristersson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *