BOP platforma logistyczna
Fot. Basell Orlen Polyolefins

ORLEN przejmuje LDPE od Basell Orlen Polyolefins

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

PKN ORLEN sfinalizował przejęcie części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE od największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych Basell Orlen Polyolefins.

Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydały urzędy antymonopolowe w Polsce i Holandii. Zdolności wytwórcze przejętych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że PKN ORLEN samodzielnie, jako jedyny w Polsce wytwórca polietylenu LDPE, pokryje ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Jest to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także elementy urządzeń elektronicznych, np. przewody i kable.

Uważnie obserwujemy otoczenie i widzimy, że na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. To dla nas duża szansa. Chcemy mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli nam w szybkim tempie zwiększać zyski.

Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej to blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, w czym PKN ORLEN będzie miał znaczący udział.

Analizujemy także projekt, którego realizacja umożliwiłaby nam rozszerzenie portfolio o kolejny produkt petrochemiczny i umocniła naszą pozycję jako czołowego producenta w Europie – dodał Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – W przyszłości to właśnie ten obszar naszej działalności ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowe.

PKN ORLEN w lipcu ubiegłego roku podpisał przedwstępną umowę na przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins. Uzyskanie wszelkich zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii pozwoliło sfinalizować transakcję. Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN ORLEN i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów. Po wyodrębnieniu ze spółki części obszaru produkcyjno-biznesowego LDPE, Basell Orlen Polyolefins skoncentruje się na rozwoju technologii PP, stosowanej do wytwarzania polipropylenu oraz HDPE, wykorzystywanej w produkcji polietylenu dużej gęstości.

Czytaj również:  Produkty LANXESS dla zrównoważonej produkcji opon

W odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie rynku PKN ORLEN pracuje nad koncepcją rozbudowy Instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie w Płocku. Koncern podpisał w ubiegłym roku umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych, spółką LyondellBasell.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *