rury PVC

Parlament Europejski nie chce ołowiu w recyklingu PVC

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W dniu 21 stycznia 2020 r. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego Parlamentu Europejskiego przyjęła rezolucję, w której sprzeciwiła się wnioskowi Komisji Europejskiej dotyczącemu ograniczenia stosowania ołowiu w PVC.

Chodzi konkretnie o przepisy zezwalające na kontynuację kontrolowanego recyklingu w konkretnych zastosowaniach. Decyzja ta nie jest zgodna z oceną Europejskiej Agencji Chemikaliów i poważnie zaszkodzi gospodarce o obiegu zamkniętym tworzyw sztucznych w Europie.

Ubolewamy nad pośpiesznym wnioskiem Komisji ENVI z dzisiejszego ranka, która wzywa do odrzucenia zwolnień dla stosowania recyklatu PCW zawierającego ołów (Pb) w ramach ograniczenia dotyczącego stabilizatorów Pb bez uwzględnienia 5 lat oceny Europejskiej Agencji Chemikaliów, Komisji Europejskiej i Państw Członkowskich, która stwierdziła, że kontynuacja recyklingu jest najlepszą opcją zarządzania odpadami z punktu widzenia ochrony środowiska i zdrowia ludzkiego – oświadczył po głosowaniu Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC.– Gdyby wniosek ten został przyjęty na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, poważnie zagroziłoby to powodzeniu zainicjowanego przez Komisję Circular Plastics Alliance.

Rezolucja zostanie teraz poddana pod głosowanie na lutowym posiedzeniu plenarnym w Strasburgu. Jeżeli Parlament sprzeciwi się wnioskowi Komisji, w terminie wyznaczonym na dzień 27 lutego 2020 r., projekt nie zostanie przyjęty przez Komisję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.