Perstorp Holding AB Site Stenungsund Szwecja
Zakłady Perstorp w Stenungsund, Szwecja. Fot. Perstorp Holding AB

PCG: duże przejęcie na rynku zrównoważonej chemii

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Dostawca przyjaznych dla środowiska chemikaliów specjalistycznych Perstorp staje się częścią Petronas Chemicals Group (PCG).

14 maja br. podpisano umowę nabycia całości udziałów w Perstorp Holding AB. Dotychczasowym właścicielem firmy była należącą do PAI Partners spółka inwestorska Financiere Foret z Luksemburga. Inwestycja określa wartość przejętego przedsiębiorstwa na 2,3 mld euro.

Cieszymy się, że możemy stać się częścią rodziny Petronas – powiedział Jan Secher, prezes i dyrektor generalny Perstorp. – Dostrzegam silną wspólnotę wartości i priorytetów dotyczących tego, jak rozwijać nasze firmy oraz sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości, jakie niesie przyszłość. Jesteśmy przekonani, że wykorzystując siłę i wiodącą pozycję PCG na rynku w regionie Azji i Pacyfiku, Perstorp może nadal rozwijać się w kolejnej fazie wzrostu. Wejście w skład Grupy PCG oznacza, że zyskujemy szansę na zwiększenie tempa innowacji i przyspieszenie naszej zrównoważonej transformacji, która jest jedną z wiodących w całym przemyśle chemicznym. Biznesy PCG i Perstorp bardzo dobrze się uzupełniają.

Przejęcie Grupy Perstorp doskonale wpisuje się w strategię rozwojową PCG i umożliwia nam udział w atrakcyjnych rynkach końcowych, takich jak farby i powłoki, budownictwo, dodatki do tworzyw sztucznych, higiena osobista oraz żywność i pasze, które mają solidne perspektywy wzrostu – powiedział dyrektor generalny Petronas Chemicals Group z Malezji, Mohd Yusri Mohamed Yusof. – Inwestycja zapewni nam również dostęp do know-how, platform technologicznych i sprawdzonych kanałów obsługi klientów, aby zaspokoić pilne potrzeby rynku w zakresie bardziej przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych rozwiązań.

Założona ponad 140 lat temu firma Perstorp jest wiodącym graczem na rynku chemikaliów specjalistycznych, który opracowuje zrównoważone rozwiązania, koncentrując się m.in. na segmentach żywic i powłok, płynów technicznych oraz żywienia zwierząt. Posiada 7 nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach (kolejna wytwórnia będzie gotowa w Indiach w 2023 r.) oraz trzy centra badawczo-rozwojowe. Obsługując ponad 2600 klientów na całym świecie, Perstorp jest wysoko ceniony za jakość produktów i wiedzę na temat zastosowań, niezawodność dostaw oraz rozwiązania pro-środowiskowe.

Naszą intencją jest, aby Perstorp stał się dla nas platformą wzrostu w dziedzinie chemii specjalistycznej. Dzięki holistycznemu i innowacyjnemu podejściu tej firmy do redukcji wpływu na środowisko, zgodnie z celem PCG dotyczącym pozytywnego wkładu środowiskowego i społecznego, jesteśmy przekonani, że razem możemy przyspieszyć naszą drogę do zrównoważonego rozwoju w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i neutralności węglowej do 2050 roku – podsumował Mohd Yusri Mohamed Yusof.

Celem PCG jest wzmocnienie podstawowego portfolio petrochemicznego oraz selektywna dywersyfikacja w kierunku produktów pochodnych, roztworów itd. W ramach realizacji tej strategii przejęcie grupy Perstorp oznacza stworzenie znaczącego portfela chemikaliów specjalistycznych, przy jednoczesnym zwiększeniu ogólnych zysków PCG. Transakcja ta jest następstwem przejęcia w 2019 r. Grupy BRB (niezależnego producenta m.in. silikonów i dodatków do olejów smarowych), które umożliwiło PCG wejście na nowe obszary zgodne z długoterminowymi ambicjami rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.