Perspektywy w kauczuku syntetycznym na rok 2023

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W Estoril, niedaleko Lizbony, odbyło się walne zgromadzenie Międzynarodowego Instytutu Producentów Kauczuku Syntetycznego (IISRP). Omawiano aktualne wyzwania gospodarcze, w tym wzrost cen i groźbę recesji w wielu krajach. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Nadzieję na nadejście lepszych czasów mogła dać prezentacja analityka Oxford Economics Olivera Rakau, który zaznaczył jednak: – Spodziewamy się płytkich i krótkich okresów recesji w największych rozwiniętych gospodarkach świata.

Jak prognozuje analityk, wzrost globalnego PKB rok do roku spadnie z 5,9% w 2021 roku do 2,8% w tym roku. Według Olivera Rakau trend recesyjny utrzymałby się w 2023 r., kiedy to wzrost PKB może spaść do 1,7%, jednak już w 2024 r. powróci do poziomu 3,2%. Równolegle możemy spodziewać się pewnego spadku cen surowców energetycznych

Taki rozwój sytuacji, w połączeniu ze środkami wsparcia fiskalnego, powinien pozwolić na umiarkowane przyspieszenie wzrostu w miarę upływu 2023 roku – stwierdził analityk Oxford Economics.

Jak podkreśla Oliver Rakau, te dosyć optymistyczne prognozy są prawdopodobne przy założeniu, że na światową gospodarkę nie spadną jakieś kolejne katastrofy oraz że dostawcy gumy oraz użytkownicy końcowi będą w stanie przetrwać piętrzące się przed nimi trudności, przynajmniej przez najbliższe dwa kwartały. Przede wszystkim chodzi o konieczność poradzenia sobie z cenami energii w Europie i z wyhamowywaniem procesu „ogromnej odbudowy zasobów po pandemii”.

Inne wyzwania, na jakie wskazuje ekspert, to wpływ gwałtownie rosnących cen i zaostrzonej polityki monetarnej na wydatki konsumentów, podczas gdy wydatki inwestycyjne prawdopodobnie ucierpią z powodu wyższych stóp, słabszego popytu i niepewności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *