Perstorp zakłady produkcyjne poliole
Zakłady Perstorp w Stenungsund, Szwecja. Fot. Perstorp Holding AB

Perstorp zwiększa produkcję ekologicznych polioli

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Perstorp, globalny dostawca rozwiązań dla przemysłu chemicznego, przekształca większość polioli produkowanych w swoim największym zakładzie na produkty neutralne pod względem emisji CO2.

Realizując cele koncepcji zrównoważonego rozwoju, szwedzka firma zamierza wymienić znaczną część polioli ze swojej oferty – Pentaerytrytol (Penta), glikol neopentylowy (Neo) i trimetylopropan (TMP) – na wersje przyjazne dla środowiska.

Od 2023 r. wszystkie konwencjonalne wersje bazowych polioli produkowanych w zakładzie Perstorp zostaną zastąpione gatunkami z serii Pro-Environment: Voxtar, Evyrone i Neeture, z częściowo odnawialną lub pochodzącą z recyklingu zawartością, w oparciu o identyfikowalną koncepcję bilansu masy.

Nowe produkty posiadają certyfikat ISCC PLUS i jako identyczne z wersjami opartymi na paliwach kopalnych są zamiennikami typu drop-in. Według firmy produkty przynoszą korzyści klientom i łańcuchowi wartości, zmniejszając emisje gazów cieplarnianych i wspierając przejście na materiały odnawialne lub pochodzące z recyklingu. Na rynku chemicznym poliole służą do produkcji m.in. poliuretanów.

Pierwsze gatunki z serii Pro-Environment firma wprowadziła na rynek już w roku 2010. Pod koniec zeszłego roku wyznaczyła naukowe cele redukcji emisji cieplarnianych zgodne z przyjętym w 2015 r. Porozumieniem Paryskim. Przejście na poliole Pro-Environment znacznie zmniejszy zużycie materiałów przez Perstorp, a także zapewni rynkowi produkty o niższym śladzie węglowym, zapewnia firma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.