Rocznie PGE produkuje ok. 2 TWh energii elektrycznej z OZE

PGE ogłasza trzy ekologiczne projekty

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Fotowoltaika, farmy wiatrowe i samochody zasilane zieloną energią – to trzy projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE), które ogłosiła PGE Polska Grupa Energetyczna.

PGE zapowiedziała współpracę z KGHM i PKP przy budowie farm fotowoltaicznych oraz z Orlenem – przy tworzeniu morskich farm wiatrowych. Ponadto grupa zadeklarowała, że należące do niej 52 stacje ładowania aut elektrycznych zasilane będą z OZE.

Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii w Polsce – deklarował prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, prezentując nowe projekty grupy na Forum Ekonomicznym w Krynicy (3-5 września 2019 r.). – Z jednej strony rozwijamy źródła konwencjonalne, zapewniające stabilność i bezpieczeństwo, z drugiej strony mamy cały portfel projektów odnawialnych – powiedział Henryk Baranowski.

Dodał, że dziś ze źródeł odnawialnych PGE produkuje ok. 2 TWh energii elektrycznej rocznie. – Do 2030 r. chcemy osiągnąć 25 proc. udziału w krajowej produkcji OZE, czyli ok. 14 TWh rocznie – powiedział.

W ramach współpracy z PKP (które są jednym z największych właścicieli nieruchomości w kraju, dysponują ok. 100 tys. ha gruntów) PGE zakłada podpisanie nie później niż w I kwartale 2020 r. umowy na budowę pierwszej instalacji. – Już dziś mamy 130 hektarów zweryfikowanych pozytywnie – zaznaczył prezes PGE Energia Odnawialna Arkadiusz Sekściński. – Na takiej powierzchni można zbudować 60-70 MW mocy fotowoltaicznych – dodał.

Z kolei w rozmowach z KGHM zidentyfikowano już 400 ha terenów, na których może stanąć fotowoltaika. – Pierwsze działania będą dotyczyć ok. 50 ha terenów – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński. Podobne porozumienia dotyczące wykorzystania terenów pod budowę urządzeń do pozyskiwania energii słonecznej grupa PGE podpisała wcześniej m.in. z Grupą Azoty Kopalnie oraz z Siarkopolem.

Obok zachowania energetyki węglowej, zaczynamy produkować czystą, ekologiczną energię – komentował podpisanie porozumień między PGE a KGHM i PKP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wiceminister energii Krzysztof Kubów przypomniał z kolei, ze projekt polityki energetycznej kraju zakłada na 2040 r. 20 GW instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

Porozumienie PGE i PKN Orlen dotyczy natomiast współpracy na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych (offshore). Podpisano list intencyjny, w którym strony zadeklarowały m.in. wymianę lub wspólne pozyskiwanie informacji i danych, koordynację w zakresie wypełnienia wymagań dotyczących dostaw materiałów i usług oraz skoordynowane działania w zakresie projektowania i budowy infrastruktury przyłączeniowej.

Ponadto na Forum w Krynicy ogłoszono, że wszystkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych należące do PGE Nowa Energia (a jest obecnie 52) będą zasilane w energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Gwarantować to będą formalne certyfikaty tzw. gwarancje pochodzenia energii elektrycznej, wydane przez Urząd Regulacji Energetyki. W 2019 r. PGE Energia Odnawialna sprzeda operatorowi stacji ładowania, czyli PGE Nowa Energia, gwarancje zapewniające 370 mWh energii.

Elektromobilność to ważny element transformacji polskiej gospodarki. Jest to już cały ekosystem transportu przyjaznego środowisku – zarówno pojazdy, jak i energia, która je zasila – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski

Producentem energii ze źródeł OZE w Grupie Kapitałowej PGE jest PGE Energia Odnawialna, która posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar w Beskidzie Małym.

W Krynicy podczas debaty o perspektywach polskiej energetyki szef grupy PGE Hernyk Baranowski mówił, że wiele projektów w zakresie energii odnawialnej – jak np. morskie farmy wiatrowe czy magazyny energii – to dla spółki pole doświadczalne dla kolejnych tego typu inwestycji. – Każdy następny projekt będzie dla nas łatwiejszy w realizacji – zapewniał Henryk Baranowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.