Przejdź do treści

Plastime Magazine

Magazyn

Piotr Kwiecień z Sabic Poland dla Plastime Magazine

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

O kondycji branży, rozwijaniu koncepcji Trucircle i cenach surowców rozmawiamy Piotrem Kwietniem, dyrektorem SABIC Poland.

Za nami pierwsza połowa roku, którą w naszej branży od wielu lat symbolicznie zamykają targi Plastpol. Po dwóch latach pandemii i okrojonych wydań wrześniowych kieleckie targi wróciły do swojego majowego terminu. Jak ocenia Pan tę edycję?

Tegoroczny Plastpol oceniam bardzo dobrze, a nie rozwodząc się długo: to było bardzo udane i długo wyczekiwane wydarzenie. Po smutnym czasie, kiedy najpierw nie było żadnych możliwości spotkania się, a potem te kontakty były dość mocno limitowane, nareszcie mogliśmy się zobaczyć, porozmawiać ze sobą, czy chociażby… przypomnieć sobie, jak wyglądamy po tych 3 latach!

Przechadzając alejkami targowymi co można było sądzić o kondycji naszej branży?

Były to pierwsze prawdziwe targi po pandemii, dlatego wiele osób zadawało sobie pytanie, co zastaniemy w tym roku. I okazało się, że dość szybko wraca normalność. Z tego, co usłyszałem od organizatorów targów, frekwencja sięgała około 70-80%, w stosunku do tego, co było przed pandemią. Biorąc pod uwagę tak długą przerwę w dużych imprezach targowych oraz fakt, że Plastpol był przed pandemią bardzo rozpędzony, uważam, że to świetny wynik.
Natomiast patrząc na branżę: na targach niewątpliwie widać było ruch i energię. Ja osobiście miałem okazję spotkać bardzo wielu naszych szanownych odbiorców, czy dystrybutorów. Z tych targowych rozmów jasno wynika, że branża jest w dobrej kondycji. Oczywiście w ocenie sytuacji rynkowej tak naprawdę najważniejsze są twarde dane, jednak te – kiedy patrzymy na wskaźniki zaprezentowane przez Plastics Europe na konferencji pierwszego dnia targów – pokazują, że sektor przetwórstwa tworzyw z roku na rok cały czas rośnie. W zasadzie nie można narzekać, pozostaje tylko życzyć sobie utrzymania tego trendu, zwłaszcza, że podobnie jak w innych sektorach, musimy zmagać się z wieloma wyzwaniami i trudnościami makroekonomicznymi.

Do największych wyzwań stojących dziś przed branżą na pewno zaliczają się ceny surowców. Jak według Pana będzie kształtował się ten trend w najbliższych miesiącach?

To jest pytanie z gatunku najtrudniejszych. [śmiech] Jak Państwo wiecie, to jest rynek cykliczny. Te cykle miały różną długość i różne wahnięcia, czasem dość duże. Warto też pamiętać, że w ostatnich latach mieliśmy spiętrzenie się szeregu negatywnych czynników wpływających na ceny i podaż tworzyw sztucznych. Mieliśmy przyczyny natury logistycznej, były też przyczyny związane z problemami technicznymi. Przypomnijmy sobie chociażby trudności transportowe, jakie wywołała blokada kanału Sueskiego, spójrzmy na tzw. wojny kontenerowe oraz porozrywane łańcuchy dostaw pomiędzy różnymi ośrodkami produkcji i konsumpcji tworzyw sztucznych.
Obecnie wydaje się, że trudności związane z dostępnością tworzyw sztucznych raczej mamy już za sobą. Natomiast w tej chwili problemem, o którym ostatnio słychać jakby trochę więcej jest problem związany z mniejszym popytem na wyroby z tworzyw sztucznych. Problem ten dostrzegamy już na końcu łańcucha wartości.

Dwa lata temu Saudi Aramco przejęło 70% udziałów firmy SABIC. Jakie korzyści firma wyniosła z tej transakcji?

Podstawowymi korzyściami jakie wynikają z tej transakcji jest możliwość wspólnego eksploatowania synergii wynikających z tego przejęcia, a także skoncentrowania się na silnych stronach obydwu firm. Jak pewnie Państwo wiecie, zarówno SABIC jak i Aramco równolegle produkują tworzywa sztuczne i chemikalia – i były one równolegle sprzedawane. Jednym słowem stanowiliśmy dla siebie pewnego rodzaju konkurencję. […]

Cały wywiad dostępny jest w najnowszym wydaniu magazynu „Plastime Magazine”: https://plastime.pl/wydanie/7-8-2022/#dearflip-df_943/18/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn "Plastime Magazine"

Plastime Magazine targi K2019 Dusseldorf

Przyszłość należy do tworzyw – reportaż z K 2019

Z okazji rozpoczynających się targów K przypominamy nasz reportaż z targów K 2019, opublikowany w trzecim numerze debiutującego w tamtym roku miesięcznika „Plastime Magazine”. Było wczesne przedpołudnie, 11 października 1952 roku, kiedy pierwszy prezydent RFN Theodor Heuss stanął przed szerokimi schodami Europahalle przy Venloer Strasse. Towarzyszący mu Herbert Engst, szefCzytaj dalej

Więcej »

Copyright © 2019-2020 by imch

×