Plastikowe odpady z Wielkopolski zamienią się w wodór

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Hydropolis United wybuduje w Ostrowie Wielkopolskim zakład przetwarzania nienadających się do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych w energię i wodór.

Hydropolis United Sp. z o.o., będąca spółką zależną firmy Hydrogen Utopia International (HUI), podpisała list intencyjny z Regionalnym Zakładem Zagospodarowania Odpadów (RZZO) w Ostrowie Wielkopolskim w sprawie budowy zakładu przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w technologii Powerhouse Energy Group, w wyniku której wytwarzane jest ciepło, energia elektryczna i wodór. List podpisano w Ostrowskim ratuszu, w obecności władz samorządowych, zaangażowanych w cały projekt.

Przetwarzanie odpadów z tworzyw sztucznych na wodór firmy Hydrogen Utopia International, wykorzystujące technologię Powerhouse Energy Group PLC (PHE) DMG®, to wydajna, solidna, naukowo ugruntowana i przyjazna dla środowiska technologia, która przekształca zużyte tworzywa sztuczne w źródło energii. Systemy są skalowalne i można je dostosowywać do specyfiki i charakterystyki danego projektu. Elektrownię można zbudować na powierzchni zaledwie 1,5 hektara i z łatwością dołączyć do istniejących obiektów rekultywacji odpadów.

HUI nabyło wyłączne prawa do sprzedaży technologii PHE DMG® na Węgrzech, w Polsce i Grecji oraz niewyłączne prawa do reszty świata. Nawiązała silne porozumienia z wiodącymi graczami w swoich dziedzinach, takimi jak Linde (wiodąca globalna grupa gazów przemysłowych), Sweco (jedna z wiodących europejskich firm konsultingowych w zakresie inżynierii, technologii środowiskowych i architektury) oraz Electron Thermal Processing (holenderski dostawca specjalistycznych systemów obróbki cieplnej). w celu zapewnienia pomyślnego wdrożenia swoich systemów.

RZZO powstało w związku ze zmianami wprowadzonymi w gospodarce odpadami w Polsce oraz nowymi regulacjami prawnymi w tym zakresie, z myślą o usprawnieniu istniejących obiektów i procesów. Posiada wieloletni kontrakt na gospodarowanie odpadami komunalnymi z miastem Ostrów Wielkopolski i wybudował w regionie szereg nowoczesnych obiektów gospodarki odpadami. Zgodnie z porozumienem RZZO przekaże niezbędne tereny pod nową instalację, a także zapewni media i wszelką niezbędną pomoc w uzyskaniu pozwolenia na miejscu, a po rozpocząciu pracy instalacji będzie dostarczać odpady z tworzyw sztucznych niezbędne do obsługi systemu.

Planowana instalacja będzie mogła przerabiać do 40 ton odpadów z tworzyw sztucznych dziennie, produkując do 2-3 ton wodoru oraz energii elektrycznej i cieplnej. RZZO zobowiązało się dołożyć wszelkich starań, aby pomóc w pozyskaniu środków finansowych dla zakładu z dotacji unijnych, krajowych lub lokalnych, albo funduszy prywatnych. RZZO zaoferowała również pełną pomoc w znalezieniu partnerów odbiorczych dla wodoru i energii produkowanej przez zakład. Prawdopodobne jest, że energia cieplna produkowana przez zakład trafi do sieci ciepłowniczej.

Ambicja RZZO jako firmy, która ściśle współpracuje z samorządem Ostrowa Wielkopolskiego, wyraźnie pokazuje, że razem chcą wyprzedzać konkurencję – powiedziała Aleksandra Binkowska, założycielka oraz CEO Hydrogen Utopia International. – Ich duch przedsiębiorczości i przyszłościowe myślenie są widoczne. Dążenie do wdrażania przyszłych technologii w regionie jest elektryzujące. Moje doświadczenia z RZZO i urzędnikami miejskimi są bardzo pozytywne i jestem pewna, że każdy z nich zrobi wszystko, aby w regionie pomóc przekształcić odpady z tworzyw sztucznych na wodór i energię.

Wierzymy, że tylko przyszłe technologie mogą zapewnić Ostrowowi Wielkopolskiemu dobrobyt i pozycję, na jaką zasługuje – dodała Marzena Wodzińska, prezes RZZO. – Jesteśmy dumni z tego, że dostarczamy naszym klientom to, co najlepsze, i wierzę, że instalacja Hydrogen Utopia International ma potencjał, aby rozwiązać globalny problem plastikowych odpadów i zapewnij nam cenną energię, której potrzebujemy.

Ogólnie rzecz biorąc, firma Hydrogen Utopia International jest ukierunkowana na obszary, w których istnieje znaczące zainteresowanie sektora prywatnego lub są dostępne źródła dotacji i pożyczek finansowanych przez UE lub rząd, takich jak „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji”, który został utworzony, aby pomóc społecznościom uzależnionym od paliw kopalnych w przejściu na neutralność klimatyczną.

Flagowy projekt HUI zostanie zrealizowany w Koninie. Po podpisaniu umowy pomiędzy Hydrogen Utopia International a Miastem Konin w lutym 2021 r. firma Sweco złożyła już Ocenę oddziaływania na środowisko inwestycji planowanej w pobliżu istniejących w mieście zakładów utylizacji odpadów, a projekt ma zostać uchwalony w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.