BIC ECOlutions długopisy
Fot. BIC

Plastikowe opakowania BIC bez polichlorku winylu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Do 2025 roku 100% opakowań produktów BIC będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. To jedno z ekologicznych zobowiązań, podjętych i wdrażanych przez firmę w zakładach produkcyjnych na całym świecie.

BIC to globalny lider w kategorii produktów szkolno-biurowych, zapalniczek i maszynek do golenia. Każdego dnia dostarcza użytkownikom miliony produktów wykonanych w znacznej części z plastiku lub opakowanych w materiały z tworzyw sztucznych. Tym większego znaczenia nabiera ekologiczna deklaracja producenta, która wyznacza kierunek zmian na najbliższe lata.

Badania nad bezpośrednim wpływem swoich wyrobów na środowisko naturalne BIC rozpoczął już w 1994 roku od analizy cyklu życia produktu. Przyglądano się surowcom, zużyciu energii i wody, ilości wytwarzanych odpadów oraz procesowi utylizacji. Pierwsze wnioski, jakie wtedy wyciągnięto, zapoczątkowały drogę w kierunku zrównoważonego rozwoju i doprowadziły firmę do podjęcia zobowiązania, na mocy którego do 2025 roku:

  • 100% opakowań produktów BIC będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania,
  • 100% opakowań papierowych i kartonowych BIC będzie pochodziło z certyfikowanych źródeł i/lub recyklingu,
  • 100% plastikowych opakowań BIC będzie wolnych od polichlorku winylu (PVC),
  • 75% materiałów użytych do produkcji opakowań plastikowych będzie nadawało się do ponownego przetworzenia.

W 2020 roku w laboratoriach BIC przetestowano 24 alternatywne surowce, 11 rodzajów tworzyw sztucznych z recyklingu, 10 materiałów hybrydowych i 3 pochodzące z zasobów odnawialnych. Podjęto także decyzję, że od tej pory wszystkie nowe produkty i ich opakowania muszą być zgodne z nowymi zobowiązaniami dotyczącymi tworzyw sztucznych, a zrównoważony rozwój został uznany za kluczowe kryterium przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu na rynek nowej oferty.

Ekologiczna strategia BIC została zdefiniowana w filozofii 4R:

  • REDUCE – zmniejszenie ilości surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów BIC
  • RECYCLED – wykorzystywanie do produkcji jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów alternatywnych
  • REFILLABILITY – zwiększenie liczby produktów nadających się do ponownego napełnienia
  • RECYCLABILITY – poprawa możliwości ponownego przetwarzania produktów i opakowań

Jak zapewnia BIC, zobowiązania podjęte przez firmę dwa lata temu już dziś przekładają się na realne zmiany. Firma ograniczyła ilość plastiku używanego w opakowaniach, przy czym 94% tworzyw sztucznych używanych w opakowaniach BIC nie zawiera PVC.

W kontekście środowiska warto wymienić linię produktów BIC ECOlutions, która została zaprojektowana tak, by chronić naturalne zasoby naszej planety. Należące do niej produkty (m.in. długopisy, ołówki, kredki, markery, kleje czy korektory) wykonano, w co najmniej 50% do 100%, z materiałów powtórnie przetworzonych.

15 produktów szkolno-biurowych BIC posiada certyfikat ekologiczny NF Environnement (NF 400), co świadczy o zaprojektowaniu ich z myślą o zminimalizowaniu wpływu na środowisko w całym cyklu życia produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.