tworzywa sztuczne kryzys covid-19

Po latach wzrostu branża w nowej sytuacji gospodarczej

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Spowolnienie światowej gospodarki obserwowane w ostatnich latach w oczywisty sposób dotknęło także przemysł tworzyw sztucznych. Nagły kryzys związany z pandemią jeszcze bardziej pogłębił problemy branży.

Wpływ trendów globalnych w gospodarce światowej na przemysł polimerowy doskonale widać w liczbach: według szacunkowych danych stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope w roku 2019 wyprodukowano na świecie 368 mln ton tworzyw, a tempo wzrostu wyniosło ok. 2,4%. Jest to wartość niższa niż w latach poprzednich. W Europie odnotowano niewielki spadek produkcji w porównaniu z rokiem 2018. Z udziałem 15,8% stary kontynent zajmuje trzecie miejsce po Chinach (31%) i krajach NAFTA (18,5%).

Zapotrzebowanie ze strony przetwórców na tworzywa w Europie, oscylujące od kilku lat pomiędzy 50 a 52 mln ton,  w roku 2019 szacowało się na 50,7 mln ton, czyli o ok. 0,8% mniej niż w roku poprzednim (dane ostateczne opublikowane zostaną w raporcie „Tworzywa sztuczne – Fakty 2020”, planowanym w październiku br.). Na rezultat ten niewątpliwie wpływ mają gorsze wyniki branży w Niemczech, gdzie zgodnie z raportem rocznym PlasticsEurope Deutschland produkcja tworzyw w roku 2019 spadła o 3,9%, a obroty producentów tworzyw zmniejszyły się o ok. 7,9%.

W Polsce zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów w roku 2019 szacowane jest przez PlasticsEurope na ok. 3,6 mln ton, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem 2018 o ok. 3%. Polska jest importerem netto tworzyw – największą ilość surowca importujemy z Niemiec, a spoza UE – z Korei Południowej. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w naszym kraju stanowią ok. 7 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Udział poszczególnych segmentów zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw pozostaje niezmienny od lat – na pierwszym miejscu opakowania, kolejno wyroby dla budownictwa i motoryzacji.

Czytaj również:  Kto zapłaci za "plastics tax"? Recyklerzy nad przepaścią.

PlasticsEurope Polska tworzywa 2019

Branża tworzyw sztucznych w Polsce od kilkunastu lat intensywnie się rozwija – z danych PlasticsEurope wynika, że od roku 2006 (kiedy zaczęto zbierać te dane) do roku 2019 zapotrzebowanie na tworzywa do produkcji wyrobów wzrosło o 60%. Z kolei analiza danych GUS pokazuje, że wartość produkcji sprzedanej wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w Polsce w latach 2010-2019 wzrastała szybciej (CAGR 7,2%), niż całego przetwórstwa przemysłowego ogółem (CAGR 5,5%).

PlasticsEurope Polska produkcja tworzyw 2019

Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope Polska, komentując te dane mówi: – Optymizm podbudowany rozwojem branży obserwowanym w ostatnich latach znacznie osłabł w obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią Covid-19. Dane GUS wskazują, że produkcja sprzedana wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w kwietniu i w maju br. drastycznie spadła: o 25,6% i o 17% w porównaniu w analogicznymi miesiącami roku ubiegłego.

PlasticsEurope Polska tworzywa covid-19 2019

Zdaniem Dyrektora PlasticsEurope Polska nie ma więc mowy o powtórzeniu sytuacji sprzed lat: – Przypomnę, że podczas poprzedniego kryzysu (2008-2009) byliśmy jednym z nielicznych krajów europejskich, w których praktycznie nie odnotowano spadku zapotrzebowania na tworzywa.

Jak zauważył Kazimierz Borkowski, obecny kryzys dotknął prawie wszystkie dziedziny życia i gospodarki i z pewnością jego negatywny wpływ na branżę tworzyw sztucznych będzie bardzo duży. Znacznie dłużej potrwa też wychodzenie z kryzysu.

Ważne jest, aby mogło się to odbyć z zachowaniem obranej ścieżki transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i w oparciu o legislację opartą na wiedzy naukowej, co pozwoli w pełni docenić znaczenie tworzyw sztucznych w nowoczesnej i zrównoważonej gospodarce. Jestem przekonany, że w ostatnim czasie wielu z nas uzmysłowiło sobie jak bardzo potrzebne są wyroby wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te przyczyniające się do poprawy higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego – dodaje dyrektor PlasticsEurope Polska.

Szczegółowe dane opublikowane na temat polskiego przemysłu tworzyw sztucznych zostaną we wrześniu br. w raporcie rocznym Fundacji PlasticsEurope Polska.

Jeden komentarz

  1. Nie chcę być złym prorokiem, ale będzie ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *