Nokian Tyres testy opon Santa Cruz de la Zarza
Fot. mat. prasowe

Początek testów opon w nowym centrum testowym Nokian Tyres

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma Nokian Tyres rozpoczęła testowanie opon w swoim nowym ośrodku w Santa Cruz de la Zarza w Hiszpanii.

W nowym ośrodku testowym Nokian Tyres wykorzystuje aż 10 torów, a klejnotem w koronie centrum testowego jest 7-kilometrowa owalna trasa otaczająca cały teren i umożliwiająca badania przy prędkościach ok. 300 km/h.

Wszystkie nasze ośrodki testowe stanowią inwestycję w innowacyjność, a rozszerzenie działalności badawczej jest dla nas dużym i ważnym krokiem. Wszechstronne tory i nowoczesne wyposażenie hiszpańskiego centrum umożliwiają nam sprawdzanie opon na nawierzchni mokrej i suchej, aby ani ulewy ani upały nie były dla kierowców nieprzyjemną niespodzianką. Hiszpański ośrodek testowy w połączeniu z naszym zimowym ośrodkiem w Ivalo w Laponii zapewniają nam możliwości badań na najwyższym poziomie – powiedział Olli Seppälä, dyrektor ds. badań i rozwoju.

Dzięki temu najnowocześniejszemu ośrodkowi firma może przyspieszać rozwój produktów i umacniać się na pozycji producenta opon klasy premium.

Teraz możemy testować opony we własnych ośrodkach we wszystkich warunkach, do których przeznaczone są nasze produkty. To dla nas wielka przewaga konkurencyjna, szczególnie w kontekście produktów opracowywanych na rynek Europy Środkowej, a także dla klientów północnoamerykańskich – dodał Seppälä.

Nowy ośrodek testowy zyskał już sobie przydomek – Hakka Ring. W ramach wewnętrznego konkursu pracownicy Nokian Tyres zaproponowali około 150 nazw nowego ośrodka. Zwyciężyła nazwa Hakka Ring nawiązująca do znanych marek opon Nokian Tyres Hakka i Hakkapeliitta, a także do najsłynniejszych torów na świecie nazywanych „ring”.

Budowa ośrodka rozpoczęła się w 2018 roku. Ze względu na pandemię COVID-19 prace na krótko wstrzymano, ale po ustabilizowaniu się sytuacji i zastosowaniu niezbędnych środków ostrożności budowa została wznowiona. Inwestycja ta jest ważnym elementem rozwoju Nokian Tyres.

Podobne ośrodki testowe buduje się na świecie rzadko, a światowej klasy warunki testowe zwiększają naszą wiarygodność jako producenta opon premium – powiedział Jukka Kasi, starszy wiceprezes ds. produktów i innowacji.

Czytaj również:  Nokian Tyres pracuje nad oponami dla samochodów elektrycznych

Wszystkie tory ośrodka zostały już wykończone, trwa rekrutacja personelu. Gotowe do użytku jest również Centrum dla Gości znajdujące się pośrodku obiektu.

Całe to przedsięwzięcie wymagało długotrwałej koncentracji, a także pasji, aspiracji i profesjonalizmu, dzięki którym marzenie stało się rzeczywistością – dodał Jukka Kassi.

Informacje o hiszpańskim ośrodku testowym Nokian Tyres:

  • Obiekt umożliwia badanie opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok.
  • Na 300-hektarowym terenie znajduje się kilka torów testowych do prób opon na nawierzchni suchej i mokrej, a także owalny tor do szybkiej jazdy z prędkością do 300 km/h.
  • W ośrodku wykorzystano wiele technologii przyjaznych dla środowiska, takich jak ponad 1000 paneli słonecznych, recykling wody i białe dachy.
  • Nokian Tyres prowadzi też w okolicy badania nad nowymi materiałami pochodzenia biologicznego, aby w przyszłości produkować jeszcze bardziej ekologiczne opony.
  • Obiekt w Hiszpanii jest trzecim ośrodkiem testowym firmy. Stanowi on dopełnienie dotychczasowej sieci testowania opon, która obejmuje 700-hektarowy ośrodek w Ivalo w fińskiej Laponii oraz ośrodek w pobliżu siedziby głównej firmy w Nokii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *