ENGEL Autodesk
ENGEL sim link. Fot. mat. parsowe

Połączenie symulacji i świata rzeczywistego

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Engel we współpracy z Autodesk wytycza nowe ścieżki cyfryzacji procesu wtryskiwania.

Cel, jaki przyświeca obu firmom, to połączenie symulacji i rzeczywistego procesu, co ma stanowić jeszcze lepsze wsparcie dla przetwórców tworzyw sztucznych w całym cyklu życia produktu, od samego projektu i konstrukcji formy, aż po bieżącą produkcję.

Podczas targów K 2019 odwiedzający mogli na żywo przekonać się, jak za pomocą wyników symulacji ENGEL sim link z oprogramowania symulacyjnego Moldflow Autodesk dane trafiają do sterownika CC300 wtryskarki ENGEL, a jednocześnie dane procesowe i pomiarowe z maszyny transferowane są z powrotem do symulacji.

Razem z Autodesk domykamy niszę pomiędzy cyfrowym odpowiednikiem formy a rzeczywistym procesem wtryskowym – objaśnia Dr. Johannes Kilian, dyrektor działu symulacji i techniki sterowania w dziale projektów produktów ENGEL AUSTRIA. – Tworząc po prostu użyteczne połączenia pomiędzy światem cyfrowym a rzeczywistym, umożliwiamy wzajemne wykorzystywanie danych symulacyjnych i maszynowych w całym cyklu życia produktu.

Podczas targów K obie firmy, prezentując ENGEL sim link, pokazały pierwszy produkt, który w najbliższym roku dostępny będzie dla klientów ENGEL i Autodesk.

Bezpośredni transfer danych w obu kierunkach

Dziś wiele wyników otrzymywanych w symulacjach procesów wtryskowych nie przekłada się na zastosowania praktyczne w maszynie – mówi Kilian, uzasadniając ideę połączenia danych symulacyjnych i procesowych. Dzięki ENGEL sim link parametry zoptymalizowane w symulacji mogą być przekształcane w rekord danych ustawczych i wykorzystywane bezpośrednio we wtryskarce. Parametry uzyskane w symulacji dostosowywane są przy tym do wtryskarki dedykowanej dla konkretnego procesu produkcyjnego. Zapewnia to pełen transfer danych, jednocześnie eliminując czasochłonny i obarczony możliwością błędu ręczny proces wprowadzania danych do maszyny.

Przyspieszenie optymalizacji procesu

Kolejną nowością jest możliwość odwrotnego importu parametrów procesowych i wyników pomiarów z wtryskarki do Moldflow. Funkcja ta umożliwia całkowicie nowe podejście do analizy i optymalizacji bieżącego procesu produkcyjnego w ramach symulacji. Dane symulacyjne i pomiarowe można bardzo łatwo porównać, poprawiając jakość symulacji. Ponadto stwarza to możliwość popartej symulacją, głębokiej analizy niekorzystnych ustawień procesowych, które można szybko korygować. Zoptymalizowane dane procesowe można następnie wgrywać do jednostki sterującej CC300 za pomocą sim link.

Czytaj również:  ENGEL: zmiana na stanowisku prezesa w Meksyku

Połączenie symulacji i rzeczywistego procesu produkcyjnego w przyszłości sprawi, że symulacja procesu wtryskowego będzie odgrywać centralną rolę w całym okresie życia produktu – twierdzi Kilian. – Symulacja przyspiesza ustawienia, przezbrojenie i optymalizację procesu, znacząco zwiększając produktywność. Dzięki temu stwarza ona istotną przewagę konkurencyjną nawet dla niewielkich zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *