polistyren granulat surowce tworzywo

Powstanie pierwszy zakład recyklingu PS w Europie

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

INEOS Styrolution, Recycling Technologies i Trinseo ogłosiły, że osiągnęły znaczący kamień milowy w swoich planach budowy komercyjnych zakładów recyklingu polistyrenu w Europie.

Wszystkie trzy firmy mają tę samą wizję włączenia polistyrenu w obieg zamknięty w procesie chemicznym zwanym depolimeryzacją. PS poddany takiemu recyklingowi będzie miał identyczne właściwości jak PS pierwotny. Obliczenia oceny cyklu życia pokazują znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją PS z ropy naftowej.

Po szczegółowej ocenie opcji technologicznych INEOS Styrolution i Trinseo wybrały firmę Recycling Technologies jako dostawcę technologii do recyklingu PS na skalę komercyjną. Dzięki reaktorowi ze złożem fluidalnym firmy w połączeniu z doświadczeniem wysoko wykwalifikowanego zespołu technicznego, rozwiązania Recycling Technologies zapewniają najwyższe wydajności w konwersji PS do monomeru styrenu. Są też najbardziej skalowalne.

Przed wybudowaniem zakładu recyklingu na skalę komercyjną zostanie zbudowany pilotażowy zakład w Wielkiej Brytanii, a technologia będzie tam dalej rozwijana przez trzy strony. Zakład pilotażowy dostarczy informacje i dane dotyczące recyklingu chemicznego, które zostaną wykorzystane do rozwoju technologii na potrzeby budowy zakładów recyklingu na skalę komercyjną.

Docelowo INEOS Styrolution planuje zbudować zakład w Wingles we Francji w 2022 r., natomiast Trinseo ogłasza plan budowy zakładu w Tessenderlo w Belgii, który ma zostać uruchomiony w 2023 r. Każdy z zakładów miałby zdolności produkcyjne pozwalające przetwarzać rocznie 15 tys. ton odpadów PS w pochodzący z recyklingu styren.

Dzięki lokalizacji jednej z naszych fabryk styropianu w Europie, Wingles doskonale nadaje się do naszego przyszłego zakładu recyklingu – powiedział Sven Riechers, wiceprezes ds. zarządzania biznesowego, Standard Products EMEA w INEOS Styrolution.

Polistyren okazuje się wspaniałym polimerem. Depolimeryzacja jest nie tylko skuteczną metodą recyklingu, ale także umożliwia recykling przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z przepisami dotyczącymi kontaktu z żywnością – dodał Nicolas Joly, wiceprezes ds. tworzyw sztucznych i surowców w Trinseo, a jednocześnie prezes Styrenics Circular Solutions.

Z kolei Adrian Griffiths, dyrektor generalny i założyciel Recycling Technologies Ltd., skomentował: – Nasza współpraca z INEOS Styrolution i Trinseo jest wyrazem uznania dla naszej technologii tworzenia cyrkularnego PS. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z tymi dwoma wiodącymi światowymi firmami przy budowie pierwszego w Europie zakładu recyklingu chemicznego polistyrenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.