poliwęglan PC arkusze

Przetwórcy poliwęglanu za przyspieszeniem zmian

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Według stowarzyszenia EPSE, zrzeszającego europejskich producentów płyt z PC, wojna na Ukrainie oraz rosnące koszty surowców mają bezprecedensowy wpływ na dalszy rozwój branży.

W opublikowanym komunikacie organizacja European Polycarbonate Sheet Extruders z siedzibą w Brukseli zwraca uwagę również na wzrosty kosztów pakowania oraz energii. Ponadto EPSE wskazuje na problemy związane z łańcuchem dostaw, takie jak spadek liczby kierowców ciężarówek.

Skumulowane oddziaływanie tych czynników, narastające co najmniej od początku pandemii COVID-19, jest trudne do wchłonięcia dla poszczególnych przedsiębiorstw, przekonuje stowarzyszenie. Założona w 2003 roku organizacja liczy 10 firm członkowskich (wśród nich są m.in. SABIC, Arla i 3A Composites) oraz 3 członków stowarzyszonych, w tym Covestro i Trinseo.

EPSE apeluje o przyspieszenie procesu przejścia na „czystą energię” i zdystansowanie się od niewiarygodnych dostawców Jest to nawiązanie do propozycji Komisji Europejskiej z marca, mającej na celu redukcję popytu UE na rosyjski gaz o dwie trzecie przed końcem roku. Unijny plan REPowerEU zakłada zwiększenie dostaw gazu spoza objętej sankcjami Rosji i zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, m.in. poprzez zwiększenie efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Tymczasem jeszcze niedawne prognozy przewidywały stały rozwój światowego rynku poliwęglanowych płyt. Zgodnie z raportem amerykańskiej agencji badawczej Allied Market Research, w 2020 r. segment ten został wyceniony na 1,4 mld USD, a do 2028 r. miał osiągnąć wartość 2,1 mld USD, co oznacza wzrost o 5,7 proc. rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *