„Puławy” rozwiną infrastrukturę badawczą

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. otrzyma 20,5 mln złotych z Programu Inteligentny Rozwój na budowę i wyposażenie laboratorium półtechnik.

W obecności wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, przedstawiciele Spółki: Prezes Zarządu dr Krzysztof Bednarz oraz Członek Zarządu – Andrzej Skwarek podpisali umowę o dofinansowanie projektu w ramach działania 2.1 „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”. W ramach projektu zakupiona będzie aparatura badawcza oraz oprogramowanie niezbędne do prowadzenia prac B+R. Własna infrastruktura badawczo-rozwojowa pozwoli Grupie Azoty PUŁAWY na realizację długofalowej strategii rozwoju.

Wsparcie rozbudowy infrastruktury B+R to inwestycja w innowacyjność polskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie – wzrost konkurencyjności całej polskiej gospodarki. Mam nadzieję, że połączenie potencjału świata nauki z potrzebami biznesu umocni pozycję Grupy Azoty wśród liderów nowoczesnej branży chemicznej – powiedziała wiceminister inwestycji   i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

To jest wielka chwila dla Grupy Azoty PUŁAWY jak również dla całej Grupy Azoty. Cieszę się, że to właśnie w Puławach zostanie zrealizowany projekt, który otworzy perspektywy na ekspansję w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych produktów, opartych na własnym know-how – podkreślił dr Krzysztof Bednarz – prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.

Na terenie Grupy Azoty PUŁAWY powstanie laboratorium półtechnik, w którym Spółka będzie zajmować się nawozami, jak również – przede wszystkim – biotechnologią. W ocenie zarządu puławskiej spółki, patrząc na to, jak rozwija się biotechnologia na świecie, wydaje się, że w perspektywie 10-15 lat obok nawozów i chemikaliów może być to trzeci filar funkcjonowania Grupy Azoty PUŁAWY.

Efekty prac badawczych pozwolą na wytwarzanie zmodyfikowanych technologicznie produktów w segmencie nawozowym i przyczynią się do opracowania nowych produktów biodegradowalnych, wytwarzanych na bazie odpadów i surowców pochodzenia naturalnego. Kwas bio-bursztynowy, jest projektem nad którym prace w Spółce już trwają i są realizowane w Laboratorium Bioprocesów.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 50,5 mln zł. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się 1 sierpnia 2019 r. i potrwa do 31 lipca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.