Fot. Pekao SA

Rekordowe, aż trzycyfrowe tempo wzrostu Pekao Faktoring

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Pekao Faktoring odnotowuje w br. rekordowe wyniki. To kolejny – po 2018 roku – dobry okres dla spółki.

Pekao Faktoring rozwija się znacznie szybciej niż rynek faktoringowy w Polsce. Obroty spółki za pierwsze półrocze 2019 r. wzrosły o 131 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i przekroczyły 19 mld zł. W tym okresie polski rynek faktoringowy wzrósł o 31 proc, realizując obroty na poziomie 132 mld zł.

Pekao Faktoring utrzymuje drugie miejsce na rynku, a jej udział powiększył się do 14,5 proc. W poprzednim roku firma skupiła wierzytelności o wartości 28 mld zł – o 86 proc. więcej niż w 2017 roku – i rosła w tempie trzykrotnie szybszym niż rynek faktoringowy w Polsce, który według danych Polskiego Związku Faktorów przyrósł o 27 proc.

Usługi oferowane przez Pekao Faktoring są uzupełnieniem oferty Banku Pekao S.A., po które coraz częściej sięgają nasi doradcy. Finansowanie w postaci faktoringu nie wymaga ‘twardych’ zabezpieczeń i często jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku niewystarczającej zdolności kredytowej klienta. Faktoring można zaproponować więc podmiotom o słabszej kondycji finansowej, które posiadają zdywersyfikowany portfel odbiorców, ponieważ to kontrahenci są źródłem spłaty udzielonego finansowania w postaci faktoringu. Dodatkowo, w przypadku zastosowania faktoringu pełnego, ryzyko kredytowe transakcji jest przenoszone na ubezpieczyciela – wyjaśnia Dariusz Jamroży, dyrektor sprzedaży Pekao Faktoring.

Faktoring pełny najpopularniejszy

Największą popularnością wśród klientów spółki cieszy się faktoring pełny, który stanowi 70 proc. portfela Pekao Faktoring. Duże zainteresowanie tym produktem wynika także z coraz większej potrzeby przedsiębiorców, aby połączyć finansowanie działalności bieżącej z zabezpieczeniem się przed ryzykiem braku zapłaty odbiorców za dostarczone towary czy usługi. Takie korzyści otrzymują właśnie w ramach usługi faktoringu pełnego. Finansowanie w tej postaci doceniane jest także przez klientów, którym zależy na poprawie struktury bilansu poprzez ograniczenie zobowiązań finansowych, oraz na poprawie wskaźników zadłużenia i płynności.

Mimo, że finansujemy klientów o słabszej kondycji finansowej, ponad dwudziestoletnie doświadczenie Pekao Faktoring pokazuje, że spółka skutecznie potrafi zarządzać ryzykiem kredytowym, co przekłada się z kolei na utrzymanie bardzo niskiej szkodowości obsługiwanego portfela klientów. Znikome odpisy na należności zagrożone pozwalają utrzymać wskaźnik NPL (wskaźnik kredytów niepracujących – red.) na bardzo niskim poziomie, czyli 0,06 proc. – dodaje Dariusz Jamroży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.