rPET nadaje się do bezpiecznych opakowań na leki

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Recyklat PET nadaje się do produkcji butelek farmaceutycznych, dowodzą testy wykonane na zlecenie dostawcy tego rodzaju opakowań, włoskiej firmy Bormioli Pharma.

Badania zostały przeprowadzone przez wyspecjalizowane włoskie laboratorium Lab Analysis, z zastosowaniem metody spektrometrii mas i wybranych rozpuszczalników, w najtrudniejszych warunkach ekstrakcji. Uwzględniono różne formaty butelek PET wyprodukowanych w oparciu o surowiec z recyklingu, które zostały przetestowane na obecność możliwych do wyekstrahowania substancji, przy zachowaniu wymogów Farmakopei Europejskiej(EP), Amerykańską (USP).

Analiza substancji ekstrahowalnych przeprowadzona na butelkach rPET wykazała wartości 150 razy niższe od wskaźnika ryzyka, a także znaczny spadek śladu węglowego w porównaniu do odpowiedników wytwarzanych z pierwotnego PET. Ocena cyklu życia (LCA) opakowań pochodzących z recyklingu i konwencjonalnych wykazała, że te pierwsze, dzięki mniejszemu oddziaływaniu w zakresie produkcji i przetwarzania surowca, umożliwiają ponad 37 procentową redukcję wpływu na środowisko.

Przeprowadzone przez nas analizy bez wątpienia pokazują absolutny poziom bezpieczeństwa osiągany dzięki zrównoważonym rozwiązaniom w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu farmaceutycznego. Po zachęcających sygnałach, jakie napływały do nas z rynku w ciągu ostatnich dwóch lat, ten bezprecedensowy wynik może skonsolidować coraz bardziej masową adopcję naszej oferty przez branżę – podsumował Roberto Valenti, dyrektor ds. rozwoju materiałów w Bormioli Pharma.

W ubiegłym roku 32 proc. swojej produkcji opakowań farmaceutycznych firma zrealizowała na bazie surowców zrównoważonych, podwajając wartość z poprzednich 12 miesięcy. Tym samym Bormioli Pharma coraz bardziej zbliża się do wyznaczonego sobie celu, jakim jest poziom 50 proc. planowany na rok 2025.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.