PolyStyreneLoop Terneuzen Holandia recykling EPS
Fot. PolyStyreneLoop

Rusza nowy, innowacyjny zakład recyklingu polistyrenu

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

PolyStyreneLoop to nowy, innowacyjny zakład wybudowany w Terneuzen w Holandii, który będzie zajmował się recyklingiem odpadów z rozbiórki polistyrenu spienionego.

Otwarcie zakładu PolyStyreneLoop zaplanowano na 16 czerwca. Zakład został zbudowany w celu potwierdzenia technicznej i ekonomicznej wykonalności innowacyjnego rozwiązania z zakresu recyklingu odpadów EPS na skalę przemysłową.

Jednostka w Terneuzen będzie zajmowała się recyklingiem izolacji EPS przy użyciu fizycznego procesu recyklingu opartego na technologii CreaSolv®. Technologia ta przekształca odpady rozbiórkowe w postaci pianki EPS z izolacji budynków i budowli z Holandii, Niemiec i innych krajów w nowy wysokiej jakości surowiec. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak cement lub inne pozostałości budowlane, jak również wycofany z użycia dodatek HBCD, zostaną bezpiecznie usunięte. Dodatkowo technologia pozwoli na odzyskanie cennego bromu.

Zakład w Terneuzen pokazuje, że branża EPS nieustannie szuka sposobów na zwiększenie możliwości recyklingu – powiedział Lein Tange, jeden z dyrektorów PolyStyreneLoop. – Celem zakładu jest utorowanie drogi do budowy podobnych zakładów recyklingu EPS w pozostałej części Europy.

Wyjątkowa jest nie tylko technologia, ale również struktura prawna zakładu, który korzysta z dotacji programu LIFE Unii Europejskiej. Został on zbudowany przez PolyStyreneLoop Cooperative, holenderską organizację non-profit, do której należy ponad 70 przedstawicieli przemysłu z całego łańcucha wartości sektora EPS.

Zakład w Terneuzen będzie dysponował wydajnością recyklingu na poziomie 3300 ton metrycznych odpadów rozbiórkowych w postaci pianki polistyrenowej pochodzących z budynków i budowli rocznie, co potwierdza techniczną, ekonomiczną i środowiskową zasadność nowego procesu recyklingu, w którym pianki polistyrenowe zawierające HBCD mogą zostać w pełni włączone do gospodarki o obiegu zamkniętym.

To duża korzyść, że zakład może zajmować się nie tylko bieżącymi odpadami przeznaczonymi do recyklingu, ale także materiałami przestarzałymi – powiedział Jan Noordegraaf, jeden z dyrektorów zakładu. – Co więcej, możemy to zrobić przy podobnym nakładzie energii jak w przypadku recyklingu mechanicznego, a energia, którą wykorzystujemy, pochodzi wyłącznie z wiatraków.

Zakład PSLoop zademonstruje możliwość wieloktornego recyklingu odpadów EPS z budynków i budowli. W późniejszym czasie będzie też przetwarzać polistyren ekstrudowany (XPS), znany również pod marką Styrofoam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *