Ruszyła koalicja biznesu na rzecz recyklingu tworzyw

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Fundacja Ellen MacArthur wraz z 85 organizacjami, w tym z największymi firmami na rynku plastiku, ogłosiły wczoraj w Nowym Yorku, uruchomienie Koalicji Biznesu na rzecz wspólnej wizji wyeliminowania zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Największe światowe przedsiębiorstwa, instytucje finansowe i organizacje pozarządowe, takie jak Nestlé, PepsiCo, The Coca-Cola Company, Unilever, Borealis AG, Danone, BNP Paribas Asset Management, 3M, Circular Australia, Alpla Werke Alxin Lehner GmbH & Co KG i inne, jednoczą się aby zapewnić silny głos biznesu w nadchodzącym procesie negocjacyjnym i zaplanowanych działaniach politycznych z rządami. Porozumienie zostało ogłoszone 21 wrześnie 2022 roku.

Koalicja chce przyspieszenia postępu w kierunku gospodarki cyrkularnej, w której tworzywa sztuczne nigdy nie stają się odpadami ani zanieczyszczeniami. Proces negocjacji traktatu, który ma się zakończyć pod koniec 2024 roku, określi dla następnych pokoleń dalszą trajektorię kryzysu związanego z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Kryzys plastikowy wykracza poza wszelkie granice, wpływając na zdrowie naszych oceanów i dzikiej przyrody oraz na źródła utrzymania ludzi od wielkich miast po małe społeczności nadmorskie – powiedziała Erin Simon, wiceprezes i szefowa działu Plastic Waste and Business, WWF – Zakres i skala tego globalnego problemu musi spotkać się z równie ambitnymi rozwiązaniami.

Pod koniec listopada tego roku zaplanowane jest pierwsze spotkanie Międzyrządowego Komitetu Negocjacyjnego (INC). Pertraktacje mają służyć stworzeniu globalnego paktu, który wyznaczy wspólne cele i zobowiązania, które państwa członkowskie będą musiały wdrożyć w ramach swoich krajowych jurysdykcji. Dla przedsiębiorstw i inwestorów oznacza to stworzenie uczciwych warunków konkurencji i współpracy by unikać obecnej mozaiki oderwanych od siebie rozwiązań.

Koalicja postuluje ograniczenie produkcji dziewiczego plastiku i wzmocnienie gospodarki cyrkularnej, zwiększenie obiegu niezbędnych tworzyw sztucznych oraz zapobieganie i naprawę wycieków mikro- i makroplastiku do środowiska.

Fundacja Ellen MacArthur w 2016 roku opublikowała dokument „The New Plastics Economy: Rethinking the future of plastics”. Koncepcja została omówiona na szczycie w Davos, nadając jej globalny oddźwięk i czyniąc z hasła „gospodarka cyrkularna” słowo-wytrych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.