Sabic Gelsenkirchen
Kompleks produkcyjny Sabic w Gelsenkirchen. Fot. YT

Sabic i BP podjęły współpracę w zakresie rozwoju GOZ

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Sabic i BP porozumiały się w sprawie realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym w Gelsenkirchen w Niemczech, gdzie oba koncerny mają duże kompleksy produkcyjne.

Brytyjskie BP posiada w Gelsenkirchen krakera o mocy przerobowej 2 mln ton rocznie oraz inne instalacje do przetwórstwa tworzyw sztucznych, co stanowi punkt wyjścia dla łańcucha wartości przemysłu petrochemicznego w północnej części Zagłębia Ruhry. Z kolei Sabic, saudyjski gigant chemiczny, produkuje w regionie polietylen i polipropylen.

Firmy, które łączy wieloletnia współpraca, postanowiły rozszerzyć ją w celu zwiększenia produkcji certyfikowanych produktów spełniających zasady obiegu zamkniętego. Chodzi tu przede wszystkim o wykorzystanie jako surowca tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dzięki temu zmniejszy się ilość zasobów kopalnych potrzebnych w procesie petrochemicznym.

Partnerzy będą korzystać z portfolio certyfikowanych polimerów cyrkularnych firmy Sabic, sprzedawanych pod nazwą „Trucircle”. Materiały te powstają w procesie recyklingu chemicznego, w czasie którego niskiej jakości odpady z tworzyw sztucznych zamieniane są na olej pirolityczny, który następnie wykorzystuje się jako alternatywny surowiec do produkcji polimerów. Saudyjski gigant chemiczny podkreśla, że produkt końcowy ma identyczne właściwości jak tworzywa pierwotne i może być wielokrotnie poddawany recyklingowi chemicznemu bez utraty swoich właściwości. Po udanych próbach w grudniu 2020 roku, Sabic rozpoczął produkcję nowych tworzyw sztucznych z oleju pirolitycznego w niemieckim Gelsenkirchen na początku tego roku. Sam olej pirolityczny Sabic pozyskuje od współpracującej z koncernem brytyjskiej firmy Plastic Energy, zajmującej się recyklingiem chemicznym.

Saudyjski gigant podkreśla, że jako pierwszy rozpoczął wykorzystywanie recyklingu chemicznego w projekcie przemysłowym. Stanowi to ważny krok na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Sabic jest zaangażowany w tworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, w której plastik nigdy nie staje się odpadem – powiedział Fahad Al Swailem, wiceprezes ds. PE i sprzedaży w Sabic. – Zaawansowany recykling ma do odegrania kluczową rolę w obecnym miksie recyklingu, ponieważ może uchwycić wartość ze strumieni odpadów z tworzyw sztucznych, które tradycyjnie były ignorowane lub odrzucane.

Dla BP współpraca z firmą Sabic jest ważnym kamieniem milowym w jej wizji osiągnięcia do 2030 roku poziomu wykorzystania w produkcji 30% etylenu i propylenu ze zrównoważonych i nadających się do recyklingu surowców – powiedział Wolfgang Stückle, wiceprezes ds. rafinacji i rozwiązań specjalnych na obszar Europy i Afryki.

Certyfikowane podstawowe chemikalia BP i certyfikowane polimery z obiegu zamkniętego, nazywane też cyrkularnymi, produkowane przez Sabic są uznawane w programie „ISCC Plus”, który certyfikuje zawartość i standardy w całym łańcuchu wartości. Zgodnie z systemem bilansu masy systemu, na każdą tonę alternatywnego surowca wprowadzonego do krakera, jedną tonę produktu wyjściowego można sklasyfikować jako cyrkularną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *