Sabic flagi
Fot. SABIC

SABIC podpisał umowę z Saudi Aramco i PKN Orlen

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

SABIC podpisał „Memorandum of Understanding” z Saudi Aramco i PKN ORLEN w sprawie badania potencjalnego rozwoju petrochemicznego lub projektów ekspansji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Umowa umożliwi zbadanie kilku potencjalnych możliwości współpracy i inwestycji, w tym nowego zakładu produkcji chemicznej w Polsce, rozbudowy kilku istniejących aktywów oraz opracowania nowego krakera na skalę światową.

Od ponad 40 lat, w każdym regionie, podejście oparte na współpracy SABIC zbudowało długotrwałe relacje, dostarczyło innowacyjne rozwiązania i stworzyło wzajemną wartość – powiedział Abdulrahman Al-Fageeh, wiceprezes wykonawczy SABIC ds. petrochemii. – Łącząc skalę, wiedzę fachową i technologie trzech wiodących światowych firm, niniejszy protokół ustaleń pozwala nam zidentyfikować i ocenić możliwości ambitnego i zrównoważonego rozwoju.

Po zakończeniu fazy poszukiwawczej i jeżeli strony wyrażą zgodę na realizację jakiegokolwiek potencjalnego projektu petrochemicznego, zawrą odrębną umowę o wspólnym rozwoju projektu.

Porozumienie wpisuje się w niedawną umowę między PKN Orlen a Saudi Aramco dotyczącą zakupu 30 procent akcji Lotosu oraz długoletniej umowy na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie (około 40 proc. całkowitego zapotrzebowania na ropę). Sprzedaż udziałów Lotosu była jednym z warunków fuzji gdańskiego koncernu z PKN ORLEN, jakie postawiła Komisja Europejska.

Bardzo się cieszę, że Aramco i SABIC zdecydowały się na tak poważne zaangażowanie w Polsce – powiedział Piotr Kwiecień, Dyrektor Sabic Poland Sp. z o.o.. – Oczekujemy teraz na zatwierdzenie transakcji przez Komisję Europejską i jednocześnie rozważamy dalsze możliwe kroki w ramach tej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.