Fot. Grupa Azoty

Siarkopol – odnowiona koncesja na złoże siarki Osiek

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Minister Środowiska wydał pozytywną decyzję, która umożliwi Grupie Azoty Kopalnie i Zakładom Chemicznym Siarki „Siarkopol” S.A. przedłużenie wydobycia siarki w Kopalni Osiek do 2040 r.

Decyzja została wydana na wniosek zarządu Grupy Azoty Kopalnie i Siarkopolu. Wcześniej ministerstwo uzyskało przewidziane ustawą Prawo geologiczne i górnicze uzgodnienia i opinie. Formalnie chodziło o zmianę obowiązującej koncesji na wydobycie, którą spółka uzyskała w związku z uruchomieniem Kopalni Siarki Osiek jeszcze w 1994 r.

Obecna koncesja dotyczy wydobywania siarki rodzimej ze złoża Osiek, zlokalizowanego na terenie gminy Osiek, w powiecie staszowskim, w woj. świętokrzyskim na obszarze o powierzchni ok. 13,53 km2. Zasoby przemysłowe siarki rodzimej na wyznaczonym obszarze górniczym określono na 9,99 mln ton.

Przedłużenie obowiązywania koncesji do 2040 r., to doskonała wiadomość dla naszych pracowników, i regionu. Siarkopol zatrudnia ok. 800 osób, a pośrednio tworzy ok. 2000 miejsc pracy w powiecie staszowskim. W najbliższych latach nie tylko będziemy mogli kontynuować wydobycie na dotychczasowym poziomie, ale także rozwijać w nowych obszarach i spokojnie przygotowywać się do budowy nowej kopalni – mówi Trajan Szuladziński, prezes Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie. – Potwierdzony dostęp do bogatego w surowiec złoża w Osieku umożliwi pewne dostawy siarki na potrzeby Grupy Azoty oraz pozwoli nam na elastyczne reagowanie na popyt na światowych rynkach, i maksymalizację wyniku finansowego – dodaje.

Dostawy siarki zostały zabezpieczone

Grupa Azoty S.A. kupiła KiZCh Siarki Siarkopol S.A. w 2013 r., a jednym z celów transakcji było zabezpieczenie dostaw siarki, wykorzystywanej m.in. do produkcji nawozów.

Uzyskanie przedłużenia koncesji to dobra wiadomość zarówno dla Grupy Azoty, jak i Siarkopolu. Dostęp do złoża z potwierdzonymi zasobami zabezpiecza dostawy surowca na potrzeby Grupy Azoty nawet przez kilkanaście lat. Siarkopol nie tylko zabezpieczoną przyszłość, ale zyskuje czas, aby znaleźć optymalną lokalizację dla nowej kopalni, i w ciągu kilku lat zbudować niezbędną infrastrukturę i rozpocząć równoległe wydobycie na nowym złożu – mówi Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty S.A.

Złoże siarki Osiek stanowi zachodnią cześć kompleksu siarkowego ciągnącego się od Niekrasowa i Osieka poprzez Baranów Sandomierski aż do Skopania, którego zasoby szacowane są na mln ton. Skałami siarkonośnymi jest kompleks skał wapiennych i wapienno-marglistych.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. jest największym przedsiębiorstwem na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki rodzimej przyjazną środowisku metodą podziemnego wytopu. Spółka produkuje siarkę płynną i granulowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.