Sieć Auchan przystępuje do Polskiego Paktu Plastikowego

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Sieć Auchan Retail Polska podpisała deklarację o przystąpieniu do Polskiego Paktu Plastikowego.

Polski Pakt Plastikowy to platforma współpracy uczestników łańcucha wartości tworzyw sztucznych, która wyznacza proekologiczne cele dla całej branży FMCG. Angażuje sektor biznesu, pozarządowy i rządowy w działaniu na rzecz realizacji wspólnej wizji i ambitnych celów, z myślą o efektywnym ograniczeniu użycia plastiku oraz realnym wpływie na stworzenie obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych na polskim rynku.

Redukcja plastiku jest dla naszej sieci tematem niezwykłej wagi. To jeden z kluczowych obszarów działań CSR, który zdefiniowany został w założeniach strategii Auchan 2022. Zgodnie z nimi nasze wysiłki koncentrujemy w tym zakresie przede wszystkim na pracy nad opakowaniami marki własnej Auchan. Pracujemy nad zmianą gramatur oraz wyborem tworzyw zapewniających korzystny wpływ środowiskowy w całym łańcuchu wartości. Chcemy by do 2022 roku 100% opakowań produktów marki własnej Auchan nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub było biodegradowalnych czy kompostowalnych – powiedziała Dorota Patejko, dyrektor ds. Komunikacji i CSR z Auchan Retail Polska.

Jak podkreśliła Dorota Patejko, Auchan przystępując do Paktu potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i realnych zmian, które służą budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego – na rynku polskim i w skali całego regionu.

Wspólne aktywności podejmowane w ramach Paktu w trosce o środowisko naturalne oraz inspiracja do dalszych działań i odpowiedzialnego prowadzenia biznesu, w sposób realny pomogą kształtować pro-ekologiczne postawy nas wszystkich, wspierając tym samym realizację globalnej wizji „Nowej gospodarki tworzywami sztucznymi”, pod którą podpisujemy się jako sygnatariusz Paktu – podsumowała Patejko.

Liderem Polskiego Paktu na rzecz zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych jest Fundacja Kampania 17 Celów. Polska platforma jest częścią globalnej inicjatywy Plastics Pact Network Fundacji Ellen MacArthur.

Członkowie Polskiego Paktu Plastikowego zobowiązują się do podjęcia działań na rzecz osiągnięcia do 2025 roku sześciu celów strategicznych. Są to:

  1. Eliminacja nadmiernych i problematycznych opakowań z tworzyw sztucznych poprzez przeprojektowanie, innowacje i alternatywne modele dostawy
  2. Zmniejszenie o 30% użycia pierwotnych tworzyw sztucznych w opakowaniach w łańcuchu dystrybucji
  3. Zapewnienie, że 100% opakowań z tworzyw sztucznych na polskim rynku nadawać będzie się do ponownego wykorzystania lub recyklingu
  4. Zwiększenie udziału surowców wtórnych w opakowaniach z tworzyw sztucznych do poziomu 25%
  5. Efektywne wsparcie systemu zbiórki i recyklingu opakowań tak, by osiągnąć poziom recyklingu na polskim rynku o wartości co najmniej 55%
  6. Podniesienie jakości i efektywności edukacji konsumentów w zakresie segregacji, recyklingu, ponownego wykorzystania i ograniczenia zużycia opakowań.

Przypomnijmy, że do Polskiego Paktu Plastikowego przystąpiła m.in.  ALPLA Polska oraz Korporacja KGL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *