Słowacja flaga

Słowacja wprowadza zakaz plastików jednorazowego użytku

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Słowacki parlament zatwierdził projekt ustawy o zakazie używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych.

Nowa ustawa zakazuje sprzedaży plastikowych talerzy, filiżanek, sztućców, mieszadeł do napojów, słomek oraz podobnych produktów. Zakaz obejmie również produkty z tworzyw oksydegradowalnych, które rozkładają się w mikroplastiki i zanieczyszczają środowisko.

Nowe przepisy, które będą obowiązywały od 2021 roku, są nowelizacją ustawy o odpadach z kwietnia 2019. Przed jej wejściem w życie słowacki minister środowiska László Sólymos alarmował, że Słowacja importuje około 14 tys. ton plastikowych talerzyków, sztućców i słomek do picia.

Według László Sólymosa nowa ustawa jest zgodna z przyjętymi w maju br. przepisami UE dotyczącymi tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i spowoduje, że Słowacja stanie się „liderem w walce z odpadami z tworzyw sztucznych w Europie Środkowej”.

Przyznając, że jego kraj ma słabe wyniki w zakresie gospodarki odpadami, Sólymos dodał, że Słowacja musi przestać być „wiecznym maruderem w walce z odpadami”, szczególnie w przypadku tworzyw sztucznych.

Słowacja już wcześniej podejmowała kroki w celu rozwiązania rosnącego w kraju problemu odpadów z tworzyw sztucznych. Dwa lata temu parlament uchwalił ustawę zakazującą sklepom wydawania bezpłatnych cienkich plastikowych toreb na zakupy. Przepisy te obowiązują od tego roku.

Obecnie trwają prace nad przepisami wprowadzającymi na Słowacji system kaucyjny w obrocie plastikowymi butelkami. Kaucja za każdą butelkę miałaby wynosić około 10 eurocentów.

Słowacy zużywają 466 plastikowych toreb rocznie przy średniej w UE wynoszącej około 200 foliówek. Szacuje się, że niespełna 5,5 milionowe społeczeństwo zużywa około miliarda butelek PET rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *