lampa promienie uv Tru-D Smart UVC
Fot. mat. prasowe, Tru-D SmartUVC

Specjalistyczne stabilizatory do ochrony poliolefin

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Zastrzeżona technologia Solvay służy do ochrony powierzchni dezynfekowanych promieniami UV-C przed degradacją i przebarwieniami.

Koncern Solvay opracował innowacyjne portfolio stabilizatorów, przeznaczonych do stosowania w wymagających aplikacjach higienicznych, w których powierzchnie poliolefinowe są poddawane działaniu światła ultrafioletowego (UV) o spektrum UV-C (200-280 nm) w celu zwalczania infekcji COVID i zakażeń szpitalnych. Według firmy nowa technologia stanowi ważny kamień milowy dla przemysłu poliolefin, ponieważ jako pierwsza zajmuje się ryzykiem degradacji, przebarwień i powstawania mikropęknięć, które są spowodowane częstą ekspozycją na promieniowanie UV-C.

Rynek opieki zdrowotnej oraz inne sektory, takie jak lotnictwo i mobilność, coraz częściej wykorzystują światło UV-C do dezynfekcji powierzchni o wysokim kontakcie w celu zwalczania patogenów, w tym koronawirusów. Nasza nowa technologia stabilizacji UV-C pomaga użytkownikom końcowym osiągnąć skuteczne poziomy dezynfekcji UV-C na powierzchniach wykonanych z poliolefin bez pogorszenia wydajności materiału – mówi Sophie Poelmans, Global Marketing Manager ds. Dodatków Polimerowych w Solvay Materials.

Firma zwraca uwagę, że promieniowanie UV-C skutecznie dezaktywuje mikroorganizmy, jednak działanie bakteriobójcze naraża również obrabiane powierzchnie na oddziaływanie znacznie wyższych dawek ultrafioletu niż te, z którymi radzą sobie tradycyjne stabilizatory UV-A i UV-B. Zwiększa to ryzyko szybszej degradacji materiału.

Solvay, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Ultrafioletowego (IUVA), wykorzystał swoje rozległe doświadczenie w dziedzinie dodatków polimerowych do opracowania technologii, która umożliwia stosowanie światła UV-C jako antybakteryjnego środka dezynfekującego na powierzchniach poliolefinowych, zarazem chroniąc je przed degradacją. Rozwiązanie ukierunkowane jest na szeroki zakres wykorzystania poliolefin, w tym produkcję sprzętu medycznego stosowanego w salach operacyjnych i szpitalnych, wnętrzach pojazdów i samolotów oraz obiektach sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.