Gideon Brothers roboty
Fot. Gideon Brothers

Startup pozyskuje 31 mln dol na autonomiczne roboty

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Chorwackie roboty to dowód na to, że centralna i wschodnia część Europy może dostarczać najnowocześniejsze rozwiązania oparte o robotyzację i sztuczną inteligencję.

Firma Gideon Brothers (GB) w 2018 podczas Founders Forum w Londynie została uznana za najlepszy startup sztucznej inteligencji (AI) w Europie, a w Zagrzebiu stała się rozpoznawalna, gdy w 2019 roku Schenker DB, jedna z największych firm logistycznych na świecie zatrudniająca prawie 80 tys. osób, przetestowała chorwackie roboty w swoim ogromnym magazynie w Lipsku, decydując się na zakup robotycznej armii od chorwackiego producenta.

Firma nie spoczywa jednak na laurach: rozpoczęła rundę inwestycyjną o wartości 31 mln dolarów. Seria A rundy prowadzona jest przez Koch Disruptive Technologies (KDT), część korporacji Koch Industries Inc., z udziałem firm takich jak: DB Schenker, Prologis Ventures i Rite-Hite pozwoli im na zrobienie kolejnego kroku. Runda jest wspierana również przez obecnych inwestorów GB, do których należą firmy takie jak: Taavet Hinrikus (współtwórca TransferWise), Pentland Ventures, Peaksjah, HCVC (Hardware Club), Ivan Topčić, Nenad Bakić oraz Luca Ascani.

Pozyskane środki zostaną wykorzystane na rozwój i komercjalizację autonomicznych robotów mobilnych, które poruszają się w oparciu o percepcję wzrokową i samodzielnie opracowane kamery stereowizyjne. Ich zadaniem jest podnoszenie, przenoszenie i odstawianie produktów na miejsce, co pozwala ludziom wykonywać bardziej wartościowe czynności.

Roboty GB oraz dedykowane oprogramowanie pozwala na obsługę procesów związanych z logistyką, magazynowaniem, produkcją i handlem.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi robotyczne w łańcuchu dostaw spowodowanym pandemią firma zamierza rozszerzyć swoją działalność w ramach Unii Europejskiej oraz USA otwierając biura w Monachium i Bostonie. Do grona konkurentów należą Seegrid, Teradyne (MiR), Vecna Robotics, Fetch Robotics, AutoGuide Mobile Robots, Geek+ oraz Otto Motors.

Pandemia spowodowała znaczny wzrost w gotowości do wdrożenia automatyzacji i my jesteśmy przygotowani, aby zaspokoić to dotychczas niespotykane zapotrzebowanie – powiedział Matij Kopić, prezes Gideon Brothers. – Najlepszym sposobem jest połączenie naszych autorskich rozwiązań z potrzebami największych, najbardziej wymagających klientów. Nasi partnerzy strategiczni stawiają czoła ogromnym wyzwaniom, które roboty już częściowo rozwiązują – dzięki tej współpracy pojawia się szansa na wprowadzenie potężnej zmiany napędzanej przez roboty w najbardziej innowacyjnych światowych organizacjach. (…) Partnerstwo z liderami rynku otwartymi na nowości pozwoli nam się rozwinąć na globalną skalę, ale zawsze pozostaniemy wierni naszym chorwackim korzeniom. To nasza supermoc. Chorwacka scena start-upowa gwałtownie rośnie, a my chcemy stwarzać nowe szanse dla naszego kraju, aby stał się potęgą robotyzacji i sztucznej inteligencji.

Badanie przeprowadzone przez ABI Research wskazuje, że globalny rynek robotów mobilnych do 2030 roku wzrośnie do 158.6 miliardów dol. Do tego czasu na świecie pojawi się 15 milionów automatycznych robotów mobilnych, z których aż 90% będzie sterowane przez percepcję wzrokową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *