Surfaktanty niskopienne: rozwiewamy mity o pianie

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Materiał Partnera

Czy wyobrażasz sobie szampon do mycia głowy, który się nie pieni? Czy chciałbyś myć naczynia w niepieniącym się płynie do mycia naczyń? Czy nie mówiłeś choć raz do dziecka: spień dobrze to mydło na dłoniach?

Otóż, od dziesięcioleci ludzie znacznie przeceniają wpływ piany na efektywność czyszczenia, w rzeczywistości jej rola jest niemalże znikoma. Głównym atutem piany w produktach do higieny osobistej jest jej estetyka, a jej mitologiczne polepszanie detergencji to efekt psychologiczny, silnie zakorzeniony w ludzkich umysłach i przez lata utwierdzany przez reklamy telewizyjne. Kiedy oglądamy spot reklamowy nowego szamponu czy mydła to przecież piana jest tam nieodzownym elementem scenografii. Dlatego też konsumenci uważają, że preparat dobrze czyści gdy się pieni, bez piany skuteczność preparatu jest przeważnie postrzegana znacznie gorzej. No właśnie, ale czy postrzeganie czegoś jest tożsame z jego rzeczywistą skutecznością?

Czy piana zawsze jest potrzebna?

Istnieją takie dziedziny życia i przemysłu, gdzie piana podczas czyszczenia jest niepotrzebna, a nawet bardzo niepożądana. Jest tak min. w przypadku prania w pralkach czy mycia naczyń w zmywarkach. Dość turbulentna praca tych urządzeń w połączeniu ze związkami powierzchniowo czynnymi o standardowych właściwościach piennych powodowałaby powstawania ogromnej piany, która mogłaby zniszczyć pompy tych maszyn.

Dlatego wraz z postępem cywilizacyjnym zaczęto poszukiwać takich surfaktantów, które generowałyby niską lub znikomą pianę przy jednoczesnym zachowaniu a nawet polepszeniu właściwości detergencyjnych. Powstała ogromna gama tzw. surfaktantów niskopiennych (z ang. lowfoaming surfactants), które różnią się między sobą związkiem organicznym zawartym w ich molekule (alkohol tłuszczowy), stopniem etoksylacji i propoksylacji, oraz wynikającym z tego stopnia punktem zmętnienia (z ang. cloud point).

Surfaktanty niskopienne od Grupy PCC

Produkty dedykowane pralkom i zmywarkom

W przypadku zmywarek oraz pralek, zarówno tych domowych jak i przemysłowych doskonałymi surfaktantami niskopiennymi są produkty oferowane przez Grupę PCC. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje: Rokanol L5P5, Rokanol LP2854, Rokanol LP27, Rokanol LP700, Rokanol LP3943 oraz Rokanol LP3135. Ich działanie wynika przede wszystkim z zastosowanego alkoholu tłuszczowego o odpowiednich właściwościach odtłuszczająco – detergencyjnych, ale także z punktów zmętnienia wyrażonych jako przedziały temperaturowe.

Surfaktanty niejonowe działają najbardziej efektywnie, w kontekście czyszczenia, w swoim cloud point i dlatego powinno się je dobierać tak, aby ich punkty zmętnienia odpowiadały temperaturom procesów, w których mają być używane. W przypadku prania zasadniczego i zmywania mechanicznego naczyń najbardziej optymalne są te surfaktanty niskopienne, których temperatury zmętnienia mieszczą się w zakresie 30-45 °C. Natomiast gdy chcemy wyprać lub umyć silnie zabrudzone tkaniny/naczynia, należy wówczas wybrać program z wyższymi temperaturami. W tym przypadku świetnie sprawdzą się preparaty na bazie takich produktów jak Rokanol GA7LA czy Rokanol LP100.

Środki do czyszczenia przemysłowego

Surfaktanty niskopienne grają szczególnie ważną rolę w czyszczeniu przemysłowym. W wielu gałęziach przemysłu powstawanie piany jest kłopotliwe i musi być hamowane już na samym początku procesu czyszczenia. Rozwiązaniem są tu właśnie efektywne detergencyjnie związki powierzchniowo czynne o niskich skłonnościach do pienienia. PCC Exol – spółka Grupa PCC, stworzyła serię produktów, które sprawdzą się również przy takich zastosowaniach.

W przemyśle spożywczym, do czyszczenia maszyn do produkcji żywności używa się preparatów na bazie Rokanolu L5P5, LP2855 i LP3943 lub Rokanolu LP2023. Ten ostatni związek chemiczny ma zastosowanie na przykład w mleczarniach i browarach, gdzie czyszczeniu poddaje się zanieczyszczenia pochodzenia mikrobiologicznego z dużą tendencją do samoczynnego pienienia się.

Bardzo ważną dziedziną czyszczenia przemysłowego jest także czyszczenie metali, chodzi tu o zmywanie codziennych zabrudzeń (np. mycie stalowych blatów roboczych), odtłuszczanie elementów metalowych przed malowaniem (automotive, ogrodzenia, konstrukcje metalowe) czy mycie różnego rodzaju maszyn. Znakomicie sprawdzają się tu takie surfaktanty jak Rokanol LP2024W/95, Rokanol LP100 czy Rokanol L80/50W.

Także w branży HoReCa surfaktanty niskopienne maja duże znaczenie, zwłaszcza w procesach czyszczenia maszynowego. I tak na przykład preparaty stosowane w szorowarkach do podłóg nie mogą być wysokopienne, gdyż pozostawiały by po sobie ścieżkę z piany, która nie tylko pogarszałaby estetykę pomieszczenia ale także stwarzałaby niebezpieczeństwo poślizgnięcia. Do tego celu polecane są takie surfaktanty jak Rokanol LP2024W/95 czy Rokanol LP2529, które wykazują skuteczność w tzw. temperaturze pokojowej.

Surfaktanty dostosowane do różnych spektrum temperatur

Temperatura procesu czyszczenia ma ogromne znaczenie w przemyśle. Z jednej strony wysokie temperatury zwykle polepszają detergencję, z drugiej zaś należy pamiętać, że podgrzewanie wody na skalę przemysłową to proces niezwykle energochłonny, a co za tym idzie także kosztowny. Z tego względu powstała szeroka gama produktów z serii Rokanole LP, których różnorodność punktów zmętnienia powinna zaspokoić procesy wykonywane w różnym spektrum temperatur. Tam, gdzie podgrzewanie wody do mycia jest nieopłacalne lub wręcz niemożliwe stosuje się surfaktanty niskopienne z bardzo niskimi cloud points, takie jak Rokanol LP911 lub Rokanol LP1319. Znakomitym przykładem przemysłowego procesu czyszczenia w niskich temperaturach jest mycie warzyw przed dostarczeniem ich do sklepów lub przed ich przetworzeniem. Tutaj stosuje się zwykle wodę w temperaturze otoczenia, czyli nawet ok 10 °C, stąd też producent surfaktantów PCC Exol stworzył Rokanol LP911, którego najefektywniejsza temperatura pracy mieści się pomiędzy 9 a 11°C.

Kiedy piana ma znaczenie?

Należy jednak nadmienić, że istnieją takie zastosowania w czyszczeniu przemysłowym, gdzie piana ma znaczenie. Tak jest w przypadku czyszczenia powierzchni pionowych (mycie pojazdów, czyszczenie budynków), gdzie występowanie piany umożliwia dłuższy kontakt detergentu z powierzchnią. Piana wolniej aniżeli ciecz spływa z pionowych ścian, ponadto jej obecność umożliwia kontrolowanie stopnia pokrycia pionowej powierzchni preparatem. Dzięki rozprowadzeniu piany na samochodzie wiemy, gdzie już umyliśmy karoserię a gdzie jeszcze należy to zrobić.

Mit o pianie jako synonimie czyszczenia jest żywy do dziś, w końcu Afrodyta zrodziła się z piany. Należy jednak pamiętać, że piana w niektórych procesach jest ambiwalentna a w innych wręcz groźna. Pianie w kąpieli mówimy tak, pianie w pralce czy zmywarce stanowcze nie! Rozwój nauki oraz technologii pozwolił firmie PCC Exol wyjść naprzeciw wszystkim oczekiwaniom konsumentów. W gamie produktów Spółki znajdziemy zarówno związki niskopienne (Rokanole serii LP) jak i wysokopienne (Rokaminy, Rosulfany, Sulforokanole L). Zachęcamy do sprawdzenia pełnej oferty na stronie Portalu Produktowego Grupy PCC.

Ewa Szeląg
Menadżer Zespołu Sprzedaży
PCC EXOL S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.