Grupa Synthos zakład w Schkopau od Trinseo
Fot. Trinseo

Synthos sfinalizował przejęcie zakładu w Schkopau

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa Synthos sfinalizowała przejęcie od Trinseo zakładu w niemieckim Schkopau. Łączna wartość transakcji to 460 mln USD.

Jednocześnie z zakończeniem przejęcia Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada m.in. całkowite odejście od węgla do 2028 roku i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2030 roku.

Na światowym rynku kauczuków syntetycznych ostatnią dużą akwizycją było nabycie – również przez Synthos – zakładu produkującego kauczuki w czeskich Kralupach. W ostatnich latach Synthos przejął również od grupy INEOS fabryki polistyrenu ekspandowanego (EPS, który służy do produkcji styropianu) we Francji i Holandii.

Akwizycja zakładu w Schkopau jest największą transakcją w historii naszej firmy. Synthos umocni swoją pozycję na globalnym rynku kauczuków syntetycznych stając się drugim największym producentem w tym segmencie. Ale co ważniejsze wraz z tą transakcją kupujemy najnowocześniejsze portfolio produktowe na świecie adresujące krytyczny trend ekologiczny czyli zmniejszanie emisji CO2. Portfolio do pełnego zastosowania w oponach do samochodów elektrycznych – powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.

Po przejęciu moce produkcyjne firmy Synthos w obszarze kauczuków syntetycznych (ESBR+PBR+SSBR) wzrosną do ponad 800 tys. ton rocznie.

Osiągnięte efekty synergii spowodują, że fabryka w Schkopau skorzysta zarówno operacyjnie jak i finansowo. Synthos oczekuje, że po przejęciu zakład będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 80 – 100 milionów Euro rocznie. Synthos spodziewa się synergii na poziomie powyżej 20 milionów Euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków, czy w końcu dzięki synergiom kosztowym.

Transakcja idealnie wpisuje się w strategię Grupy Synthos, która zakłada ciągły rozwój oferty produktowej poprzez inwestycje w badania i rozwój. Zakład w Schkopau posiada doskonale rozbudowane zaplecze badawczo-rozwojowe, co zwiększy możliwości grupy w tym obszarze. W ostatniej dekadzie Synthos wydawał w obszarze kauczuków rocznie średnio 7 mln Euro na badania i rozwój.

Zakład w Schkopau umożliwi Synthosowi wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo-butadienowych (SSBR), łącznie z funkcjonalizowanymi kauczukami styrenowo-butadienowymi, stosowanymi głównie w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia (co oznacza mniejsze zużycie paliwa i emisję spalin), w tym oponach do samochodów elektrycznych – powiedział Zbigniew Warmuz, Prezes Zarządu Synthos S.A.

Przejęcie zakładu w Niemczech stanowi największą część z zaplanowanych 1,2 mld USD wydatków inwestycyjnych Grupy Synthos do 2025 roku. Drugą największą inwestycją jest trwająca budowa bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu za prawie 120,5 mln USD.

Grupa Synthos stale rozwija się nie tylko poprzez przejęcia, ale także rozwój organiczny. Inwestuje w nowoczesne instalacje, które pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji i ograniczenie wpływu na środowisko – zarówno samego procesu produkcji jak i oferowanych rozwiązań. Synthos wkrótce rozpocznie inwestycję w instalację do ekstrakcji butadienu w Płocku o mocy produkcyjnej 120 tys. ton rocznie. Jej uruchomienie planowane jest na rok 2024.

Jednocześnie z zakończeniem przejęcia zakładu w Schkopau, Synthos przyjął strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada: całkowite odejście od węgla i redukcję emisji gazów cieplarnianych o 28% do 2028 roku, osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 roku i wytwarzanie 100% produktów o charakterze zrównoważonym do 2030 roku. Firma planuje też zwiększenie udziału surowców odnawialnych w bazie surowcowej, zmniejszenie zużycia energii i mediów do 2030 roku. Dla osiągnięcia tych celów Synthos stawia na inwestycje w nisko- i zero-emisyjne źródła energii oraz rozwijanie innowacyjnych produktów pozwalających na zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie, transporcie oraz rolnictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.