tacki Faerch z termoformowalnej folii 100% rPET
Fot. Faerch

„Taca-do-tacy”: Faerch wykorzystuje 100% rPET z PCR

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Faerch jest pierwszą firmą na świecie, która w pełni zintegrowała recykling pokonsumenckich odpadów opakowaniowych z tworzywa PET we własnym procesie produkcyjnym.

Faerch jest producentem opakowań z termoformowalnej folii PET. Produkty te, określane najczęściej jako tacki, nadają się do wielu zastosowań w sektorze spożywczym, gdzie potrzebne jest bezpieczeństwo żywności i wyraźny widok pakowanego produktu. W kilku swoich europejskich zakładach firma produkuje tacki do dań gotowych, świeżego mięsa, dań na wynos i produktów mlecznych. Zaopatruje znanych producentów żywności i firmy handlowe na całym świecie. Opakowania muszą spełniać najwyższe standardy jakości do bezpośredniego kontaktu z żywnością, a także specjalne kryteria użytkowe, np. do transportu płynnej żywności, zamrażania lub podgrzewania zawartości.

Tacki produkowane są w 100 proc. z poużytkowego PET (rPET) i nadają się w pełni do recyklingu. Firma uważana jest za pioniera recyklingu „taca-do-tacy” – również dzięki współpracy z Eremą – ponieważ w porównaniu z recyklingiem butelek, w którym gospodarka o obiegu zamkniętym jest już dość dobrze ugruntowana, zamykanie pętli materiałowej dla tacek PET nie przebiega łatwo.

Odpady PET, uzyskane od firm zajmujących się zbiórką w całej Europie, są sortowane, myte i poddawane recyklingowi w należącym do firmy zakładzie recyklingowym. Poużytkowe płatki, jak i granulat rPET są zarówno dostarczane do producentów opakowań, jak i ponownie wykorzystywane we własnej produkcji firmy. Recyklingowi poddawane są odpady praktycznie z całej Europy, co pozwala wyprodukować 1,2 miliarda tacek rPET rocznie. Celem firmy jest czterokrotne zwiększenie zdolności recyklingu w nadchodzących latach.

Jesteśmy obecnie jedynym na świecie zintegrowanym podmiotem zdolnym do przemysłowego recyklingu zużytych opakowań PET z gospodarstw domowych i przekształcania ich z powrotem w nowe tacki, bez żadnych kompromisów w zakresie kontaktu z żywnością i właściwości funkcjonalnych – wyjaśnia Thomas Bak Thellesen z kierownictwa firmy. Aby uzyskać potrzebne odpady PET, Faerch realizuje własne modele skupu od klientów, którzy są sami zdolni do prowadzenia zbiórki opakowań po użyciu, takim jak linie lotnicze czy firmy cateringowe. To dla firmy cennym surowiec o odpowiedniej jakości.

Od kilku lat w procesie recyklingu Faerch stosuje produkowany przez austriacką firmę Erema system Vacurema z technologią Safe Flake. Szczególną cechą tej konfiguracji jest to, że etapy takie jak odkażanie, suszenie czy zwiększanie lepkości właściwej mają miejsce na płatkach już w reaktorze próżniowym. Dopiero potem materiał podawany jest do wytłaczarki. Zapobiega to hydrolitycznej i oksydacyjnej degradacji stopionego materiału w wytłaczarce, co z kolei jest warunkiem wstępnym dla produkcji wysoce czystych tacek rPET do kontaktu z żywnością, o najlepszych wartościach w zakresie lepkości i koloru.

Jakość granulatu rPET pozostaje niezmiennie wysoka, nawet jeśli parametry materiału wejściowego – takie jak wilgotność, mieszanka lub gęstość nasypowa – są różne. Oprócz aspektów jakościowych, za tym procesem recyklingu równie wyraźnie przemawiają argumenty finansowe.

Zarówno koszty nabycia, jak i użytkowania systemu Vacurema Prime są stosunkowo niskie. Całkowite zużycie energii wynosi tylko 0,295 kWh/kg. To jeden z najwyższych poziomów efektywności energetycznej w porównaniu z dostępnymi na rynku konwencjonalnymi liniami do recyklingu PET. Dla nas było jasne, że dzięki celowej modyfikacji naszej elastycznej technologii recykling taca-do-tacy może stać się wielkim sukcesem. Faerch to nasz pierwszy klient, który był o tym przekonany tak samo, jak my – podsumowuje Christoph Wöss, Business Development Manager w Erema Group.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.