Intraplas Sabic blockchain
Fot. mat. prasowe

Technologia blockchain pomoże w recyklingu tworzyw

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Oprogramowanie śledzące będzie wykorzystywane do ustanowienia łańcucha dostaw materiałów, które zostaną następnie przetworzone na produkty jednej z firm.

Wspólny projekt pilotażowy firm Finboot, Plastic Energy, SABIC i Intraplas zbada przydatność technologii blockchain do procesów przetwarzania i recyklingu tworzyw sztucznych. Technologia wykorzystuje szyfrowanie do łączenia rekordów, tworząc wspólną, ale bezpieczną bazę danych, która jest chroniona przed manipulacjami. Zmiana dowolnego rekordu wymaga zmiany wszystkich kolejnych, a każdy z nich jest oznaczony znacznikiem czasu, więc wszelkie edycje z mocą wsteczną byłyby pracochłonne i pozostawiałyby dowody, wyjaśniają realizatorzy przedsięwzięcia.

Uczestnicy projektu liczą, że oparte na technologii blockchain oprogramowanie zwiększy transparentność łańcuchu dostaw tworzyw z recyklingu, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładów administracyjnych i ryzyka potencjalnego błędu ludzkiego. Plastic Energy to zaawansowana firma recyklingowa, która zaopatruje SABIC w produkty przetwórstwa odpadów polimerowych. Saudyjski koncern przetwarza je w zrównoważone polimery, które następnie dostarcza producentowi opakowań, firmie Intraplas.

W ramach współpracy zostanie przetestowana możliwość wykorzystania technologii blockchain firmy Finboot do śledzenia drogi surowców na każdym etapie łańcucha wartości. Oprogramowanie daje gwarancję, że wszystkie zgromadzone dane pozostają niezmienne, podczas gdy są udostępniane dostawcom, klientom i organom regulacyjnym — zapewniając przejrzystość, możliwość kontroli i rozliczalność w złożonym ekosystemie przemysłowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *