Fot. mat. prasowe

thyssenkrupp buduje nowy kompleks chemiczny na Węgrzech.

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa MOL, wiodąca międzynarodowa firma naftowa i gazowa, inwestuje w nowe zakłady 1,2 mld euro.

27 września 2019 r. w Tiszaújváros wmurowano kamień węgielny pod zakład produkcji polioli. Oczekuje się, że fabryka zostanie oddana do użytku w 2021 roku i będzie produkowała około 200 tys. ton polioli rocznie.

Dzisiejszy dzień stanowi ważny krok dla transformacji przemysłu chemicznego na Węgrzech, a także dla współpracy między MOL i thyssenkrupp – powiedział dr Sami Pelkonen, CEO Chemical & Process Technologies w thyssenkrupp Industrial Solutions. – Dzięki swojej wizji 2030 MOL realizuje ambitny program rozwoju. Jesteśmy dumni i niezmiennie zobowiązani do wspierania tej wizji oraz do wspierania naszych technologii i know-how w innowacyjnym i zrównoważonym sektorze chemicznym.

Poliole (alkohole wielowodorotlenowe) są ważnym i bardzo poszukiwanym surowcem z tworzyw sztucznych. Są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, od przemysłu motoryzacyjnego przez budownictwo po przemysł odzieżowy. Nowy kompleks w Tiszaújváros będzie produkował poliole polieterowe przy użyciu wydajnej i przyjaznej dla środowiska technologii HPPO (tlenek propylenu z nadtlenku wodoru). Proces został opracowany przez thyssenkrupp i Evonik.

Dzięki tej inwestycji grupa MOL stanie się jednym z najważniejszych graczy w branży chemicznej regionu, a MOL będzie jedyną firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, która kontroluje cały łańcuch wartości od wydobycia ropy naftowej po produkcję polioli – powiedział Zsolt Hernádi. – Po uruchomieniu w 2021 r. fabryka jeszcze bardziej wzmocni pozycję Tiszaújváros w przemyśle chemicznym, ponieważ wiedza specjalistyczna i zbudowana tu infrastruktura produkcyjna mogą przyciągnąć dodatkowych inwestorów do tego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.