igus filament iglidur I151
Fot. igus

Trybofilament iglidur I151 do zastosowań specjalnych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Firma igus opracowała niebieski, kompatybilny z żywnością trybofilament iglidur I151 do ekonomicznego drukowania w 3D części specjalnych.

Nowy trybofilament jest udoskonaleniem łatwego w obróbce, uniwersalnego filamentu iglidur I150, który firma igus włączyła do swojej oferty w 2017. Filament ten jest bardzo łatwy w zastosowaniu z konwencjonalnymi drukarkami 3D, dzięki temu wielofunkcyjne i odporne na zużycie części specjalne mogą być produkowane szybko oraz ekonomicznie za pośrednictwem procesu FDM.

Wielu klientów, głównie z branży spożywczej, poszukiwało niebieskiego, zgodnego z wymogami FDA filamentu o właściwościach zbliżonych do materiału iglidur I150. Dlatego właśnie opracowaliśmy iglidur I151 – powiedział Tom Krause, Dyrektor działu Produkcji Addytywnej w firmie igus.

Nowy trybofilament jest odpowiedni do drukowania elementów o wysokiej odporności na zużycie. Materiał ten jest wzbogacony o smary stałe, dlatego nie jest konieczne dodatkowe smarowanie oraz wyklucza to jakiekolwiek zagrożenie skażeniem.

Wydrukowane komponenty spełniają wymagania FDA oraz Rozporządzenia UE 10/2011, co czyni je idealnymi do zastosowania w przemyśle spożywczym i kosmetycznym. Kolor niebieski zapewnia wymaganą wykrywalność optyczną. iglidur I151 może być stosowany w każdej drukarce 3D, w której można ustawić temperaturę dyszy na 250 stopni Celsjusza.

iglidur I151 wykazuje właściwości mechaniczne porównywalne do iglidur I150 pod względem stabilności, wytrzymałości i przyczepności warstw. Jak zapewnia igus, nowy filament okazał się również imponujący w testach zużycia w wewnętrznym laboratorium testowym firmy, wykazując żywotność stukrotnie wyższą niż standardowe tworzywa sztuczne takie jak ABS i nylon.

Trybofilament można zamówić w sklepie internetowym igus w postaci szpul. Użytkownicy mogą również zlecić usługę druku 3D firmie igus, aby wyprodukować odporne na zużycie części specjalne. Wystarczy przesłać plik STEP, wybrać materiał, obliczyć ceny i zamówić dopasowaną do potrzeb część odporną na zużycie.

Igus przedstawił nowy trybofilament dla przemysłu spożywczego podczas szczytu Ultimaker Transformation, w kwietniu 2021. Materiał iglidur I151 będzie również wkrótce dostępny na Rynku Ultimaker. Użytkownicy drukarek 3D Ultimaker mają w tym miejscu przewagę, ponieważ załączone są profile materiałowe, co pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie drukowania bez konieczności dokonywania wstępnych ustawień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.