produkcja butelek plastikowych
Od przyłbic i masek po opakowania na płyn dezynfekcyjny: tworzywa są potrzebne w walce z pandemią.

Tworzywa sztuczne w walce z pandemią są niezastąpione

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Pandemia SARS-CoV-2 coraz mocniej zakłóca funkcjonowanie gospodarki europejskiej, jak również naszych społeczeństw. Aby minimalizować skutki społeczne i gospodarcze potrzeba natychmiastowych działań i szerszego spojrzenia – również na tworzywa sztuczne.

Produkty z tworzyw sztucznych, które służą do ochrony przed zakażeniem, mają kluczowe znaczenie w walce z kryzysem COVID-19 w Europie. Wyroby medyczne oraz wyposażenie ochrony osobistej produkowane z wykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości – od tradycyjnej produkcji masowej po druk 3D – stanowią jedynie najbardziej oczywiste przykłady tego, jak wyroby z tworzyw sztucznych pomagają w walce z pandemią.

Bliższa analiza pokazuje znacznie więcej zastosowań, w których tworzywa wnoszą istotny wkład w funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki w obecnym kryzysie. Od antybakteryjnych winylowych wykładzin podłogowych w szpitalach po sprzęt czyszczący i opakowania na mydła, środki dezynfekujące i żywność: tworzywa sztuczne są potrzebne do walki z pandemią.

Do kluczowych zastosowań w tym kontekście należą opakowania z tworzyw sztucznych. Są one niezwykle ważne dla zabezpieczenia żywności i innych niezbędnych towarów. Oferują odpowiednią barierowość, zapewniając odpowiedni reżim higieniczny.

Kiedy mówimy o włączeniu się branży polimerowej w walkę z epidemią, należy wspomnieć o licznych przetwórcach tworzyw, którzy wcześniej nie zajmowali się produkcją środków ochrony osobistej czy wyrobów medycznych, a którzy zmienili lub planują zmienić swoje linie produkcyjne, aby zapewnić najbardziej potrzebne dziś towary, czyli środki ochronne, (jak chociażby przyłbice, których produkcję rozpoczęły firmy zrzeszone w PZPTS, o czym pisaliśmy tutaj).

Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych składający się z 50 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw podobnie jak wszystkie inne branże, pracuje z całych sił nad złagodzeniem skutków bezprecedensowego kryzysu, jaki wywołał koronawirus. Przemysł i władze muszą w pełni skupić się na zarządzaniu kryzysem i podejmować wszelkie niezbędne działania, aby w ciągu najbliższego roku skoncentrować się na zdrowiu i bezpieczeństwie obywateli europejskich. Dziś, w dramatycznie zmienionych okolicznościach, wiele inicjatyw legislacyjnych powinno być wstrzymanych, aby umożliwić realizację najważniejszych zadań stojacych przed przemysłem: wsparcia w walce z pandemią.

Czytaj również:  Czy istnieje ekologiczne opakowanie?

Jak niedawno wyjaśniał dyrektor zarządzający EuPC Alexandre Dangis: – Z tego też powodu EuPC, w niedawno opublikowanym liście otwartym skierowanym do Komisji Europejskiej, opowiedziało się za wstrzymaniem wdrażania dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, jak również wszelkich innych niż istotne inicjatyw regulacyjnych w państwach członkowskich do czasu unormowania się sytuacji w Europie.

Alexandre Dangis dodał też: – Przemysł potrzebuje teraz tej stabilności, aby móc kontynuować wszystkie wysiłki na rzecz walki z pandemią oraz uniknąć upadlości firm i utraty miejsc pracy. (cały wywiad telewizyjny poniżej).

Oczywiście przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie będzie kontynuował przejście na gospodarkę obiegową, która została zinstytucjonalizowana w ramach Circular Plastics Alliance. Niemniej jednak podczas kryzysu COVID-19 należy rozważyć pewną elastyczność w dotrzymywaniu niektórych terminów do 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *