Sabic LNP Elcrin WF0061BiQ z odpadów zanieczyszczających oceany
Fot. mat. prasowe

Tworzywo z odpadów: ekologiczna alternatywa dla PBT

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Sabic wprowadza na rynek żywicę produkowaną z odpadów zanieczyszczających oceany. Wśród możliwych zastosowań wymienia się siedzenia samochodowe, różnego rodzaju złącza oraz obudowy wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych.

Nowy materiał to wzmocniony włóknem szklanym politereftalan butylenu (PBT), wytwarzany ze zużytych i zaśmiecających wybrzeża – a więc i potencjalnie same akweny – butelek PET. Gatunek LNP Elcrin WF0061BiQ jest najnowszym dodatkiem do portfolio produktów z serii LNP Elcrin iQ, otrzymywanych poprzez chemiczny upcykling.

Opatentowana przez Sabic technologia obejmuje repolimeryzację odpadów do postaci PBT, zapewniając właściwości użytkowe podobne jak w przypadku surowców pierwotnych. Według firmy proces ten przewyższa recykling mechaniczny pod względem jakości i spójności.

LNP Elcrin WF0061BiQ to niechlorowane i niebromowane tworzywo konstrukcyjne, które charakteryzuje się dobrym płynięciem oraz poziomem niepalności spełniającym wymogi normy UL94 V0 dla grubości 0,8 mm. Zapewnia wytrzymałość, sztywność i odporność termiczną formowanych elementów, nadając się również do aplikacji cienkościennych.

Sabic podkreśla, że wszystkie materiały z serii LNP Elcrin iQ mogą służyć jako potencjalne zamienniki konwencjonalnego PBT, aby pomóc przetwórcom w zwiększeniu zrównoważonej produkcji. Według saudyjskiego koncernu najnowszy gatunek może zaoferować potencjalną redukcję śladu węglowego o 14 proc. i skumulowanego zapotrzebowania na energię o 25 proc. w porównaniu z pierwotną mieszanką PBT wzmocnioną włóknem szklanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.