środowisko planeta ekologia protest dzieci

W Nairobi ważą się losy tworzyw sztucznych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

W poniedziałek w Nairobi rozpoczęły się światowe negocjacje w sprawie powstającego „Globalnego traktatu o tworzywach sztucznych”. Przed rozpoczęciem kolejnej rundy negocjacji ponad 3000 firm ujawniło dane dotyczące zużycia tworzyw sztucznych.

Nie można przecenić pilności rozwiązania problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi – powiedział Gustavo Adolfo Meza-Cuadra Velasquez, przewodniczący komitetu negocjacyjnego w siedzibie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska w Nairobi. – Aby wprowadzić zmiany na wymaganą skalę, musimy pracować wspólnie.

Tymczasem, jeszcze przed rozpoczęciem rozmów w Kenii, 3162 firmy, w tym Unilever, Sumitomo Chemical i Johnson & Johnson, w ramach projektu Carbon Disclosure Project (CDP) ujawniły szczegółowe informacje na temat produkcji, wykorzystania i utylizacji tworzyw sztucznych. Przedstawione dane skupiają się na tworzywach sztucznych stwarzających największe problemy dla środowiska. Jest to pierwsza tego typu, bezprecedensowa próba przejrzystości podjęta przez grupę właścicieli czołowych globalnych marek.

Obiecujące jest pojawienie się obowiązku ujawniania informacji przez przedsiębiorstwa na stole negocjacyjnym dotyczącym Globalnego Traktatu w sprawie Tworzyw Sztucznych – powiedział Pietro Bertazzi, globalny dyrektor ds. zaangażowania politycznego i spraw zewnętrznych w CDP. – Ujawnianie informacji jest niezbędne do osiągnięcia celów Traktatu, ale aby było skuteczne, musi być obowiązkowe.

W związku z rozmowami w Nairobi, 48 instytucji finansowych wezwało do przejrzystości, aby w przyszłości móc uzyskać dostęp do porównywalnych informacji na temat stosowania tworzyw sztucznych od finansowanych przez siebie przedsiębiorstw.

Obowiązkowe ujawnianie informacji może zapobiec lukom prawnym i zapewnić decydentom dostęp do wiedzy potrzebnej do opracowania skutecznych, opartych na dowodach polityk, które będą motywować działania sektora prywatnego – dodał Pietro Bertazzi.

Traktat, którego inicjatorem jest Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, zgodziło się opracować i podpisać ponad 175 krajów. Kryteria proponowanego dokumentu są nadal uzgadniane, a rozmowy w Nairobi są trzecim z pięciu planowanych spotkań mających na celu wypracowanie porozumienia. Otwierający obrady prezydent Kenii William Ruto nazwał traktat „pierwszym dominem” w procesie odchodzenia od zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *