grupa azoty pulawy nawozy granulowane
Fot. mat. prasowe

W Puławach rusza wytwórnia nawozów granulowanych

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Grupa Azoty „Puławy” rozpoczęła rozruch mechaniczno-technologiczny wytwórni nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej.

Zdolności produkcyjne dwóch nowych linii wynoszą łącznie 2,6 tys. ton nawozów na dobę (do 820 tys. t rocznie). Granulowana saletra amonowa i saletrzak pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego. W uroczystym rozruchu instalacji uczestniczył Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Uruchomienie przez Grupę Azoty Puławy pierwszej, nowej instalacji saletry granulowanej pokazuje siłę i potencjał polskich spółek Skarbu Państwa, które mimo pandemii kontynuują inwestycje ważne dla rolnictwa i całej gospodarki – powiedział wicepremier Jacek Sasin w Puławach podczas otwarcia wytwórni nawozów granulowanych.

Uruchomienie nowej inwestycji pozwoli na zaspokojenie większych potrzeb rynkowych na nawozy o bardziej zróżnicowanym składzie, dostosowanym do wymagań polskich i zagranicznych odbiorców, zwłaszcza dla rolnictwa wielkoobszarowego. Stosowane tu technologie uwzględniają wpływ na ochronę środowiska i klimatu.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych nowe, produkowane tu nawozy w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne, spełnią najwyższe standardy, są zgodne z restrykcyjnymi unijnymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa oraz oczekiwaniami jakościowymi polskiego i europejskiego rolnika. – Nowa linia produkcyjna zwiększa nie tylko potencjał biznesowy puławskiej spółki, ale także całej Grupy Azoty – powiedział Jacek Sasin. – Nawozy oparte na bazie saletry amonowej wytwarzane są w puławskich zakładach od 1967 roku. Dziś zyskują nowoczesną linię produkcyjną – dodał.

Budżet zakończonej inwestycji wyniósł 430 mln zł. To pierwszy etap realizacji planów inwestycyjnych Grupy Azoty PUŁAWY w produkcji nawozów. W perspektywie kolejnych lat, powstanie tu największy z budowanych obecnie w Europie kompleksów nawozowych, z budżetem ponad 1,3 mld złotych.

To ważna inwestycja dla Puław i całej Grupy Azoty. Jako sprawdzony partner polskich rolników musimy odpowiadać na ich potrzeby, dlatego cały czas poszerzamy ofertę produktową i podnosimy jakość naszych wyrobów. Co należy podkreślić, wszystkie nasze inwestycje, w tym również uruchamiana właśnie wytwórnia, są planowane i realizowane pod kątem korzystnego wpływu na środowisko i klimat – podkreślił dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy, dzięki szerszemu zasięgowi rozrzutu umożliwiającemu szeroki wysiew, wpływa na poprawę efektywność, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni. Ten rodzaj produktu jest preferowany przez odbiorców zagranicznych, a w związku z postępującym procesem konsolidacji gruntów w Polsce, prognozowany jest ciągły wzrost zapotrzebowania również na naszym rynku.

Wykorzystanie w nowej wytwórni procesu granulacji mechanicznej umożliwia wytwarzanie nawozów o znacznie bardziej zróżnicowanym składzie niż w stosowanej dotychczas granulacji wieżowej. Produkcja jest też bardziej przyjazna dla środowiska i bezpieczniejsza, podobnie jak transport wytworzonych nawozów. Po zakończeniu w 2021 r. modernizacji i rozbudowie instalacji kwasu azotowego Grupa Azoty „Puławy” będzie najnowocześniejszym kompleksem azotowym w Europie.

W 2016 roku, w 50 rocznicę uruchomienia produkcji w Zakładach Azotowych Puławy, wmurowano kamień węgielny pod nową wytwórnię nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej. To była długa droga, na której wielokrotnie mogliśmy liczyć na Państwa wsparcie, wsparcie środowisk politycznych i rządowych. W imieniu swoim, zarządu, a przede wszystkim pracowników Grupy Azoty Zakładów Azotowych PUŁAWY, pragnę złożyć na Pańskie ręce podziękowania za to wielkie wsparcie, dzięki któremu dziś mamy zaszczyt dokonać rozruchu mechanicznego naszej instalacji – powiedział Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.

Puławy od ponad pół wieku są największym producentem nawozów azotowych w Polsce i drugim co do wielości w Europie. Jednocześnie to największy zakład przemysłowy Lubelszczyzny. Nowa inwestycja jest kolejnym elementem umacniający pozycję puławskiej spółki jako największego eksportera regionu. To także nowe miejsca pracy. Dzisiaj zatrudnionych jest tutaj 3600 osób. Obsługa nowej wytwórni i części logistycznej docelowo zapewni kolejne 130 nowych miejsc pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *