Wacker Chemie LSR HCR silikon produkcja
Fot. Wacker Chemie

Wacker Chemie zwiększa produkcję silikonów LSR, HCR

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kauczuki LSR i HCR, Wacker Chemie AG przyspiesza rozbudowę swoich mocy produkcyjnych. Część inwestycji w tym kierunku jest już na ukończeniu, kolejne znajdują się w fazie planowania.

Znaczny wzrost mocy produkcyjnych firmy w zakresie płynnego kauczuku silikonowego (LSR) nastąpi w jeszcze w tym roku, z pełnym uruchomieniem w 2023 roku. Planowane jest również zwiększenie produkcji kauczuku silikonowego o wysokiej konsystencji (HCR).

W ciągu najbliższych kilku lat firma będzie stopniowo zwiększać swoje zdolności produkcyjne również dzięki działaniom rozwojowym w kilku innych lokalizacjach. Na wszystkie projekty przeznaczono łącznie ponad 100 milionów euro. Planowane inwestycje są zgodne z nowymi celami wzrostu, ogłoszonymi przez koncern w marcu br. Spółka zamierza zwiększać rozwój swoich aktywów chemicznych, koncentrując się na specjalnościach produktowych.

Wacker powrócił na ścieżkę wzrostu w ubiegłym roku, zakończonym z rekordową sprzedażą i wysokimi zyskami, pomimo przeciwności związanych z cenami surowców i energii. Chcąc utrzymać tę dynamikę, wytyczamy kierunek przyspieszenia dalszego rozwoju. Dotyczy to m.in. branży chemikaliów specjalistycznych – powiedział dyrektor generalny firmy, Christian Hartel.

Ze względu na zalety zarówno kauczuków silikonowych, jak i procesu ich przetwarzania, w ostatnim czasie znacznie wzrosło globalne zapotrzebowanie na te materiały.

W drugiej połowie roku wydajność produkcji LSR zwiększy się dzięki rozbudowie instalacji w zakładzie w Burghausen (Niemcy). Nowe moce produkcyjne zyska również amerykański zakład Wackera w stanie Michigan, co pozwoli firmie lepiej obsługiwać lokalne rynki Ameryki Północnej i Środkowej.

Planowane jest również znaczne zwiększenie mocy produkcyjnych dla gatunków HCR, począwszy od nowego zakładu produkcyjnego w indyjskim Panagarh, który wkrótce rozpocznie produkcję. Dodatkowe moce dla gumy o wysokiej konsystencji będą dostępne na początku przyszłego roku w w Czechach (Pilzno) i Japonii (Tsukuba). Czeska wytwórnia produkuje gotowe do użycia mieszanki HCR Silmix, natomiast zakład w Japonii dostarcza HCR, LSR oraz kauczuk wulkanizujący w temperaturze pokojowej (RTV).

Wacker rozważa również ekspansję w swoich zakładach w Zhangjiagang (Chiny), Charleston (Tennessee, USA) i dodatkowo we wspomnianym Burghausen. Grupa zamierza również rozszerzyć produkcję krzemionki pirogennej w zakładzie chińskim. Ten kluczowy składnik kauczuku silikonowego poprawia jego właściwości mechaniczne. Wacker wytwarza krzemionkę w Burghausen, Nünchritz, Charleston i Zhangjiagang, z przeznaczeniem do sprzedaży bezpośredniej, jak również do użytku wewnętrznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.