Wacker Chemie zakład w Nünchritz
Zakład Wacker Chemie w Nünchritz. Fot. Wacker Chemie

Wacker tworzy Instytut Biotechnologii Przemysłowej

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Wacker i Politechnika Monachijska (TUM) realizują projekt, który ma na celu badanie nowych metod produkcji specjalistycznych chemikaliów i składników aktywnych z surowców odnawialnych, jako podstawy zrównoważonego systemu gospodarczego.

Zlokalizowany w Monachium Instytut Biotechnologii Przemysłowej rozpocznie działalność w semestrze zimowym 2022/2023. Wacker Chemie AG przekaże nowej placówce ponad 6 mln euro funduszy badawczych w okresie sześciu lat. Wieloletnia współpraca koncernu z Politechniką Monachijską w różnych obszarach aktywnie wspiera transfer wiedzy między badaniami naukowymi a przemysłem.

Biotechnologia przemysłowa zajmuje się m.in. produkcją specjalistycznych chemikaliów i składników aktywnych z wykorzystaniem zoptymalizowanych enzymów, komórek i mikroorganizmów. Podstawowe surowce należą do kategorii odnawialnych. Biotechnologia przemysłowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, takich jak żywność, ochrona zdrowia, kosmetyki czy tekstylia. Przykładami są farmaceutyczne składniki aktywne i suplementy diety na bazie zmodyfikowanych węglowodanów lub białek.

Instytut Biotechnologii Przemysłowej TUM WACKER stanie się częścią Monachijskiego Instytutu Zintegrowanych Materiałów, Energii i Inżynierii Procesowej (MEP), ośrodka badawczego, który łączy wszelką działalność TUM na styku nowych materiałów, innowacyjnych technologii procesowych i produkcyjnych oraz inżynierii energetycznej. Nową placówką będzie kierować prof. Sonja Berensmeier, wybitna ekspertka w dziedzinie nowych materiałów biofunkcjonalnych i opracowywania procesów separacji wytwarzanych biotechnologicznie wysoko- i niskocząsteczkowych biomolekuł.

Kluczowym kierunkiem badań instytutu w zakresie biotechnologicznych systemów produkcyjnych będzie produkcja kwasów nukleinowych, które są wykorzystywane m.in. w leczeniu nowotworów. Pozostałe obszary badawcze będą ukierunkowane na produkcję związków niskocząsteczkowych i opracowanie nowych koncepcji przebiegu procesów. Instytut będzie ściśle współpracował z działem rozwoju Wacker.

Biotechnologia przemysłowa jest pionierską dziedziną o ogromnym potencjale na przyszłość. Może zastąpić procesy oparte na surowcach kopalnych oraz zmniejszyć zużycie energii. Obniża koszty produkcji, oszczędza zasoby i chroni środowisko. Nowy Instytut Biotechnologii Przemysłowej wykona nieocenioną pracę w zakresie rozwoju i wdrażania zrównoważonych procesów biotechnologicznych do wszelkiego rodzaju zastosowań – powiedział Christian Hartel, prezes i dyrektor generalny Wacker Chemie AG.

Biotechnologia przemysłowa to dla nas jeden z kluczy do osiągnięcia celu, jakim jest zrównoważony system gospodarczy. Będziemy łączyć ze sobą dyscypliny, od badań na poziomie molekularnym po inżynierię chemiczną i procesową. Dzięki ścisłej współpracy z firmą Wacker przyspieszymy efektywny transfer zdobytej w ten sposób wiedzy do praktyki przemysłowej – dodał Thomas F. Hofmann, prezes TUM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.