Radni z Wałbrzycha ponownie na wojnie z plastikiem!

Podziel się:
Facebooktwitterlinkedinmail

Radni Wałbrzycha przyjęli kolejną uchwałę ograniczającą używanie w mieście jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. PZPTS nadal uważa, że takie działania są niezgodne z konstytucją i traktatami UE.

Rada Miejska Wałbrzycha 20 sierpnia przyjęła uchwałę ograniczającą używanie w mieście jednorazowego plastiku. Przegłosowana regulacja jest w istocie zmodyfikowaną wersją słynnej uchwały ze stycznia tego roku. W pierwszej wersji mówiła o zakazie posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży plastikowych produktów jednorazowego użytku na terenie wszystkich nieruchomości stanowiących własność gminy. Uchwała miała też wprowadzić na terenie całego miasta zakaz sprzedaży oraz udostępniania klientom toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Po wielu dyskusjach zdecydowaliśmy się zaproponować nowe brzmienie uchwały – mówił podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Staramy się ominąć rafy, na które powoływał się nadzór prawny wojewody. Jedna zasadnicza różnica: zdecydowaliśmy się odstąpić od restrykcji związanych ze sprzedażą jednorazowych toreb plastikowych w sklepach.

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych wystosował oświadczenie, w którym wyraził swoje zaniepokojenie informacją o podjęciu nowej uchwały. – Jako PZPTS nadal uważamy, że takie działania są niezgodne z Konstytucją RP i traktatami UE, jak również szeregiem innych ustaw. W świetle Konstytucji, rada gminy nie może ustanawiać prawa miejscowego, w ramach którego zabrania posiadania i użytkowania substancji, których obrót i użytkowanie jest dopuszczone ustawowo w całym kraju – czytamy w oświadczeniu.

Jak wielokrotnie podkreślali przedstawiciele PZPTS, firmy zrzeszone w Związku w pełni zgadzają się z koniecznością ochrony środowiska naturalnego oraz potrzebą wdrażania Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Zrzeszone w PZPTS podmioty aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska. Jesteśmy przedsiębiorcami, ale też obywatelami, którym leży na sercu dobro wspólne. Konsekwentnie wspieramy działania legislacyjne na szczeblu krajowym i unijnym, mające na celu wzmocnienie systemu zarządzania odpadami i radykalne zwiększenie poziomu recyklingu tworzyw sztucznych. Jesteśmy przekonani, że pokazywany przez RM Wałbrzycha problem, nie dotyczy samych tworzyw sztucznych, których zalety są niekwestionowane zarówno jeśli chodzi o znacznie niższy ślad węglowy w porównaniu do innych materiałów (szkło, papier, metal), jak i wszechstronne zastosowania. Problem tkwi w braku efektywnych i stabilnych rozwiązań dla zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. A więc koncentracja wysiłków na wprowadzeniu systemów segregacji odpadów i ponownego ich wykorzystania powinna zastąpić walkę z samymi tworzywami, które mogą być powtórnie wykorzystywane wielokrotnie (po przetworzeniu) – czytamy w oświadczeniu PZPTS.

Wałbrzych ma za sobą bogatą historię walki z plastikiem: był pierwszym miastem w Polsce, które w maju 2019 roku wprowadziło całkowity zakaz używania jednorazowych plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich oraz na organizowanych przez miasto imprezach. Ratusz uruchomił też akcję „Stop plastik!”, piętnującą wykorzystywanie jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Przystępujący do akcji uzyskiwali certyfikat oraz naklejki „Strefa wolna od jednorazowego plastiku”. W styczniu 2020 wałbrzyscy radni chcieli pójść o krok dalej przegłosowując restrykcyjną uchwałę zakazującą m.in. sprzedaży na terenie miasta jednorazowych foliówek, jednak sprawę uciął Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski, który stwierdził nieważność uchwały.

Jak wyjaśniał nam wówczas rzecznik prasowy wałbrzyskiego ratusza, Edward Szewczak, radni z Wałbrzycha oparli się o przepisy o samorządzie gminnym: – Decyzja została podjęta w oparciu o tak zwane przepisy porządkowe, które w naszym mniemaniu pozwalają na wprowadzenie tego typu regulacji. Chodzi o przepisy, które zostają wprowadzone w trosce o dobro, zdrowie i życie mieszkańców. Niestety, pan Wojewoda ma odmienne zdanie.

Wałbrzych zaskarżył decyzję wojewody Obremskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten skargę oddalił. Czy i tym razem uchwała trafi do kosza, przekonamy się wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *